gevelreiniging inclusief impregnering, vernieuwing van de goten, gevelverankeringen en schoorstenen; dit laat ste is het gevolg van een afkeuring door de Brandweer. Scheuren in de bouwmuur zijn ingeboet. bakenessergracht 49: bij dit pand is het gehele casco hersteld, terwijl bij de bovenwoning verbeteringen zijn aangebracht ten behoeve van het woongerief. Aanlei ding hiervoor waren daklekkages die in 1987 ernstige vormen hadden aangenomen. De voorgevelindeling en het metselverband zijn enigszins gewijzigd; de topgevel, een tuitgevel, is daarbij geheel opgemeten vooral om de aanzetten van de vroegere gevel vast te leggen. Vanwege de lekkages is vooruitlopend op goedkeuring van het restauratieplan met dakherstel gestart. Door drs. Loes Vroom is bouwhistorisch onderzoek ver richt. Bij de herstelwerkzaamheden aan de kap zijn de oor spronkelijke onderdelen zoveel mogelijk gehandhaafd, alleen zijn wel de goten iets hoger aangebracht om de beloopbaarheid en de afvoercapaciteit te verbeteren. Tijdens het onderzoek kwam aan het licht dat in het muurwerk nog een oud eiken vakwerk schuilging; ge- Linksboven: Klein Heiligland 28/30: voorgevels voor de res tauratie (foto J.F.). Rechtsboven: Klein Heiligland 26/30: voorgevels na de restau ratie en nieuwbouw (foto J.F.). Linksonder: Klein Heiligland 28/30: achtergevels voor de res tauratie (foto J.F.). Rechtsonder: Klein Heiligland 26/30: achtergevels na de res tauratie en nieuwbouw (foto J.F.). Bakenessergracht 95: situatie vóór het cascoherstel-maart 1974 (foto M.Z.). 187

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1989 | | pagina 189