daterende kaart van Thomas Thomaszoon staat het huis je in het gebied dat door de stadsbrand is verwoest. Men is geneigd aan te nemen dat het mogelijk een kleine 400 jaar oud kan zijn, doch het steegje kan zonder twijfel van voor deze tijd zijn. In de uitgave van Lenie Peetoom over Slopjes en Poortjes uit 1987 wordt de veronderstel ling geuit dat het steegje in verbinding moet hebben gestaan met de Peuzelaarssteeg. Volgens een mededeling van de heer T. Neelissen uit 1977 dateert de kelder vermoedelijk al uit de 16e eeuw en is deze betegeld en voorzien van een gave waterkel der. Het pandje zou in 1688 herbouwd zijn. De heer Neelissen deelt over het gebruik nog mede dat zijn over grootvader het pand al als smederij in gebruik had en dat dit gebruik tot 1976 heeft voortgeduurd. Reeds in de jaren zeventig is getracht dit pand geplaatst te krijgen op de Rijksmonumentenlijst, maar blijkens een besluit van de Monumentenraad van 9 december 1977 waren er onvoldoende gronden aanwezig om hier toe over te gaan De beide verdiepingen van het pand zijn verbouwd tot een woning met op de zolderetage een uitgebreid terras; ook de oude kelder, waarin zich nog een oude put bevond heeft weer een bestemming ten behoeve van het wonen gekregen. Het bedrijfsmatige gebruik van de begane grond blijft ongewijzigd. Dit laatste geldt ook voor de voorgevel, die een merkwaardige mix vertoont van een trapgevel en een tuitgevel. Het pand heeft oorspronkelijk deel uitgemaakt van een plan van de heer Van Brugge uit 1983 om op de hoek Grote Houtstraat/Gedempte Oudegracht het wonen bo ven winkels terug te brengen. gedempte oudegracht 115: de verbouwing van de eer ste en de tweede verdieping heeft zich geheel in de sfeer van woningverbetering voltrokken. Een jaar eerder is een vergunning ingevolge de Monumentenwet verkre gen om de winkel Bedtime te verbouwen. jansstraat 67: de redengevende omschrijving uit de Monumentenlijst geeft voor dit pandje als omschrijving: pand met trapgevel Haarlemse trant. Versiering in natuur steen geblokte bogen, leeuwenmaskerconsole voor ont brekende toppinakel; eerste helft 17e eeuw. Al jaren maakte de afdeling Monumentenzorg zich zorgen over dit pandje, niet zozeer omdat er voor het winkelraam ondanks het wervende karakter ervan weinig belangstel- 190 Gedempte Oudegracht 115: wo ningverbetering op de verdie ping (foto J.F.).

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1989 | | pagina 192