nassaulaan 12: na jarenlang als een rotte kies in een verder redelijk fraaie wand te hebben gezeten, werd het pand na verkoop aan de huidige eigenaren met voortvarendheid aangepakt. Omdat het tal van authentieke onderdelen bevat, die wijzen op een bouwtijd uit de 16e en 17e eeuw, heeft het gemeentebestuur besloten dit pand op de gemeentelijke monumentenlijst te plaatsen. Een voorlopig archiefonderzoek leert dat in het Verpon- dingsregister van 1734 het pand op de naam staat van Adriana Steenkist en in 1762 het pand voor 240,— verkocht werd door Catharina Harsings (weduwe van Jan Barendse Westrik) aan Martinus Quiringse, die het pand nr. 10 al in zijn bezit had. Tien jaar later verkoopt hij het weer aan Paulus van Lens onder de condities dat deze de deur van die doorgang ten zijnen kosten zal moeten toemetselen ende dat overzulks des verkopers huys daervan ten eeuwigen dage zal zijn ontheft en be vrijd. Gelijk ook den koper en zijne successeuren het secreet dezer huyze in 't vervolg niet meer zal mogen ledigen over 't erf van des verkopers huys, maar de se- creetput ten zijnen kosten moeten doen maken op het erf van dezen huyzemaar wel de waterloop zal moeten blijven gedogen, een en ander voor een verkoopbedrag van 268, De volgende eigenaar - na het overlijden van Paulus van Lens in 1767 - is David van Dam(me) die 4 jaar later het pand voor 500,— verkoopt aan Jacob Horstman. Na diens overlijden in 1792 wordt het T95 Links: Nassaulaan 12: gevel rond de eeuwwisseling; het pand is in gebruik als 'Depot van de Maatschappij De Haar- lemsche Brood en Meelfabriek'. Rechts: Nassaulaan 12/16 na de restauratie van 14/16 in 1973 (foto J.F.).

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1989 | | pagina 197