hekpijlers; links van de deur datering 1783. De platte grond van het pand verraadt, dat het tot stand is geko men door samentrekking van 2 panden, waarvan de gemeenschappelijke bouwmuur nog steeds in het hart van het huidige pand aanwezig is. In het rechter gedeelte is onder de keuken nog steeds de oude kelder aanwezig. Bij het herstel is de bestaande woningsplitsing ongedaan gemaakt en hebben zich de belangrijkste gevelwijzigin gen aan de achterzijde voorgedaan. spaarnwouderstraat 10: het betreft hier een voor malig koetshuis uit het eerste kwart van de 19e eeuw; volgens de monumentenomschrijving is het een sobere architectuur van monumentale allure. Het huidige ge bruik geeft een combinatie van wonen en bedrijfsruimte met enkele aanbouwsels en een tuin met opslagplaatsen. Door middel van een ingrijpende verbouwing is weer enige eenheid in het pand gebracht, zijn de genoemde aanbouwsels gesaneerd en vervangen door een eenzijdi ge en sobere bebouwing, waardoor de tuin in meerdere opzichten aan allure heeft gewonnen. De indrukwekkende bedrijfstoegangsdeur is weer her steld hetgeen de voorgevel zeer ten goede is gekomen. De voormalige opslagplaats op de verdieping is omge toverd tot een zeer grote woonkamer met een directe uitloopmogelijkheid naar een terras. Door het herschik ken van de ruimten is een zeer aantrekkelijk en bruik baar pand tot stand gekomen. Wanneer men de foto's van de oorspronkelijke situatie vergelijkt met de huidige toestand dan zal zelfs de grootste twijfelaar aan het nut van het behoud van monumenten te overtuigen moeten zijn. spruiten bosstraat 14: op 18 maart 1907 wordt door Louis J. Vreugde een aanvraag voor een bouwvergun ning ingediend. Het betreft het bouwen van een woon huis met atelier aan de Spruitenbosstraat. Deze straat ligt in een gebied dat tot 1927 behoorde tot Heemstede. Dit gebied werd in het begin van deze eeuw aangekocht door de Maatschappij Bosch en Vaart met de bedoeling er een villawijk te bouwen. De naam van deze Maat schappij en de latere naam van de wijk is afkomstig van een achttiende-eeuwse hofstede, die in 1930 werd afgebroken; het terrein maakte daarvan deel uit. De straten in deze wijk zijn naar de verschillende oude hofstedes vernoemd, die in de omgeving voorkwamen; Spruitenbos is afgeleid van de hofstede Spruit en Bosch T99 Geheel links: Ridderstraat 19/21: bestaande situatie (foto J.F.). Links: Ridderstraat 19/21: na restauratie en verbouwing (foto J.F.). Ridderstraat 19/21: achtergevel gezien vanuit de tuin van het pand Nieuwe Gracht 7 (foto J.F.).

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1989 | | pagina 201