die aan de oostzijde van de Wagenweg was gelegen en al in een transportakte van 1642 voorkwam. In 1903 werd door de Maatschappij een gevelwedstrijd uitgeschreven met prijzen voor de meest sierlijke en meest stijlvolle gevels. Doordat de bebouwing van het nieuwe kwartier niet zo voorspoedig verliep als verwacht, raakte de wed strijd in het vergeetboek. In 1926 kwam door toeval de wedstrijd weer in de actualiteit en werden alle eigenaren aangeschreven en opgewekt hieraan mee te doen. In de jury werden de volgende architecten benoemd: dr. H.P. Berlage, Herm. van der Kloot Meyburg, en B. Hoogstra ten. De eerste prijs werd uitgereikt aan de ontwerper en eigenaar van het complex Oranjeplein 7-9-11 en de tweede prijs werd verdeeld tussen de panden Spruiten- bosstraat 14 en Oranjeplein 26. De ontwerper en eigenaar van dit pand is Louis J. Vreug de, beeldhouwer en als leraar Figuurlijk Boetseren ver bonden aan de Haarlemse Kunstnijverheidsschool. De bouw van het pand vond plaats in 1907. Het exterieur en het interieur zijn in vormgeving nauw aan elkaar verwant. Door de plaats van de stoep en daarmee de hoofdingang is zowel binnen als buiten een speels ele ment ontstaan, waaraan dit woonhuis het specifieke ka rakter ontleent. Het eclecticisme van bijvoorbeeld de stoep en de geveltop wordt afgewisseld door eigentijdse elementen zoals bijvoorbeeld een vensterindeling, die omstreeks de bouwdatum gebruikelijk was. Dat de architectuur nog steeds gewaardeerd wordt, blijkt uit het feit dat het gemeentebestuur het pand het predi kaat gemeentelijk monument heeft verleend. Ten aanzien van werk van Louis J. Vreugde doet zich het toeval voor dat een voorbeeld daarvan aan het eind van dit verslag besproken wordt. Bij de herstelwerkzaamheden, die dit jaar zijn uitge voerd, is de gevel onder handen genomen. Diversen prinsenhoftuin: in verband met het 600-jarig bestaan van het Stedelijk Gymnasium is door het bestuur van de school aan het gemeentebestuur verzocht de tuin van het Prinsenhof op te knappen. Als gevolg van het uitgevoerde herstel zijn de navolgen de wijzigingen in de tuin opgetreden: - de bestaande electrische verlichting is vervangen door gaslantaarns, die echter wel voorzien zijn van moderne verworvenheden en niet meer door een man met een laddertje behoeven te worden ontstoken. Rechtsboven: Smedestraat 15: vóór herstel (foto J.F.). Geheel rechtsboven: Smede straat 15: tijdens de restauratie werkzaamheden (foto J.F.). Rechtsonder: Spaarne 23: totale restauratie (foto J.F.). 200

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1989 | | pagina 202