Een aantal rubrieken keerde telkens terug als daar aan leiding voor was. Onder redactie van Wim van Luijken en met medewerking van Ab van der Steur werd er veel aandacht geschonken aan antiquarische en nieuwe boeken. We noemen slechts enkele voorbeelden uit de lange reeks Haarlem boeken die in 1989 zijn uitgeko men: Haarlemse zilversmeden en hun merken; Pieter Saenredam, de schilder in zijn tijd; Het hofje van Loo; Haarlems Bodemonderzoek; Mijn hobby heet Haarlem; Paviljoen Welgelegen. Bert Sliggers verzorgde de tentoonstellingenrubriek. Met de aanwezigheid van twee prominente musea in Haarlem en een reeks kleine musea in Zuid-Kennemer- land was er veel te zien en te genieten in het afgelopen jaar. Er werd ruime aandacht geschonken aan de ten toonstellingen over het Neo-Classicisme; Else Berg; de Honderdjarigen; foto-tentoonstellingen van Breitner en Polaroid. Als nieuwe expositieruimte, speciaal gericht op architectuur, werd dit jaar het abc in de Heiliglanden tegenover het Frans Halsmuseum geopend. Dank zij een grote groep vrijwilligers kon een ambitieus tentoonstel lingsprogramma worden gerealiseerd. In de loop van het najaar was de heer Ferry Walberg een regelmatige gast om de ontwikkelingen rond het informatiecentrm van de musea uit Zuid-Kennemerland, in het pand waarin het abc is gevestigd, toe te lichten. Onder andere dank zij een oproep in het programma kwamen er voldoende vrijwilligers beschikbaar om mee te helpen inrichten en straks te 'bemensen'. Onder leiding van Bart Uittenhout kreeg de monumen tenzorg heel veel aandacht. Belangrijk was het interview met ir. F.D. ten Hallers, voorzitter van de Haarlemse Monumentencommissie die een uitvoerige toelichting gaf op het werk van deze commissie, waarin de vereni ging 'Haerlem' een plaats heeft. Als geen ander hebben we de ontwikkelingen rond het 'Huis te Zaanen' gevolgd en konden daarom uitvoerig spreken met de oudste en nieuwste bewoners van dit schitterende Schotense monument. Er was aandacht voor de nieuwste categorie monumenten: de varende monumenten. De verbouwing van de Vleeshal en de uitbreiding van Teylers Museum werden bouwkundig toegelicht. Architect Yske Braak- sma gaf een toelichting op de restauratie van het Ko ningshoek-complex. En we spraken met Haarlemmers over hun dromen om ooit de bouw te verwezenlijken van een molen en een hijskraan aan het Spaarne. Tot slot hebben we regelmatig fel uitgehaald naar ern- 205

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1989 | | pagina 207