leiding van T. Lindijer en B. Speet hebben W. Blazer, J. de Boer, E. Brouwer, J. Grabandt-Pleging, R. Hi- larius, A. de Leeuw, A. Oosting, S. van Vlijmen en P. van Wijngaarden een bijdrage geleverd aan de totstand koming van dit belangrijke werk. Aan nog twee andere projecten werd in 1989 de laatste hand gelegd. H. Weevers, J. Herbermann en B. Speet schreven een artikel over enkele wederwaardigheden betreffende de aanleg en opening van de eerste spoorlijn tussen Amsterdam en Haarlem in 1839. De redactie van het Jaarboek Haerlem heeft zich bereid gevonden dit artikel in haar jaarboek op te nemen. Tenslotte werd ook het onderzoek naar Haarlem in het jaar 1840 afgerond. Dit onderzoek vond plaats in het kader van het 150-jarig bestaan van de beide provincies Noord- en Zuid-Holland in 1990. De culturele raden van beide provincies hebben naar aanleiding van dit gebeuren alle historische verenigingen en werkgroepen twee jaar geleden een brief gestuurd met daarin het verzoek iets te schrijven over hun streek, stad of dorp in 1840. De Historische Werkgroep heeft aan deze oproep gehoor gegeven. Fr. Baars, L. de Boer, M. Bulte, J. Herbermann, N. Vogelzang-Van der Pol en P. van Wijngaarden zijn in het gemeentearchief gedoken op zoek naar gegevens over Haarlem anno 1840. In de loop van 1990 zal een dik boekwerk verschijnen, waarin de resultaten van dit onderzoek, samen met die van andere historische vereni gingen en werkgroepen, gepubliceerd zullen worden. Behalve bovengenoemde projecten heeft de Werkgroep zich nog met de volgende, lopende onderzoeken bezig gehouden: - het transcriberen van het Cartularium van het klooster van Sint Jan te Haarlem - Haarlem in de Eerste Wereldoorlog - markt- en straathandel in Haarlem door de eeuwen heen - de geschiedenis van de textielnijverheid in Haarlem en omstreken - Haarlem en de Arbeidswet van 1889 Voorzitter: B. Speet, Brouwersgracht 53, 1015 gb Amsterdam, 020-266627 Secretaris: Mw. P.A.P.M. van der Drift, Swaluëstraat 3, 2042 ka Zandvoort, 02507-16168 Penningmeester: J. Knijn. Donaties en betalingen via postgiro 143003 t.n.v. de penningmeester van de Historische Werkgroep Haerlem. Contributie 10 gulden per jaar. 213

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1989 | | pagina 215