Het was waarschijnlijk de secretaris van de Pellicanisten die een verslag van het landjuweel schreef, dat in het archief van de sociëteit Trou moet blycken bewaard is gebleven. Hij verhaalt hoe de bewindhebbers van de loterij aan het bestuur van de kamer verzochten om een landjuweel te organiseren. De stad had in het houden daarvan ten laetsten geconsenteert, om also den menschen tot een milde hant tot den armen te verwecken 5&). Schrevelius uitte in zijn verslag van het landjuweel de wat gepeperder opvatting dat het stadsbestuur er heil in zag omdat het wel en wijsselijck gheoordeelt hadde, dat het botte volck meer door levendighe exempelen van deughden dan door [het] stomme maecksel van kostelij- cke prijsen tot mildadigheydt en wercken van barmhertig- heydt konde beweecht worden. Daarom had men toneel spelen [verordonneert]. Deze moesten echter niet nae de wijse van de oude Romeynen [gespeeld worden] in wulpsheydt en dertelheydt, niet schimpigh of bits, of on- kuysch in de oogen van eerlijcke luyden, maar hey- lich van inhoudt, kuysch en stichtelijck 59). In juli 1606 werd het programma voor het landjuweel vastgesteld, alsmede de thema's die de rederijkers kamers moesten verwerken in hun intrede, hun zinne- spelen en hun liedekens en refereijnen. Aan alle Holland se kamers werd persoonlijk een uitnodiging over handigd 6o). De stad leverde de prijzen 6l). Inmiddels werden kostuums voor de intrede vervaardigd op kosten van de loterij Ó2). Trou schafte zich twee nieuwe vaandels met zilveren knoppen aan Ó3). Bovendien werd, speciaal voor deze gelegenheid, door de beroemde Haarlemse graveur en schilder Hendrik Goltzius, earners beste blasoen geteijekent ende geïnventeert, dat door Frans Pietersz. (de Grebber) werd geschilderd ft4). Naast de oude rederijkerskamer werd ook de Latijnse school ingeschakeld bij het landjuweel. Docenten en leerlingen zouden meelopen in de intrede, en waar schijnlijk hebben de scholieren ook een komedie opge voerd tijdens het feest. De komedie was geschreven door hun rector, Cornelis Schonaeus. Er figureerden twee bedelende, behoeftige oudjes in en twee welmenende burgers, twee anderen, hard van gemoeddie dat bedel volk op straat lastig vinden, alsmede twee magistraten, die het plan vormen een oudemannenhuis op te richten 6s). Het rederijkersfeest zou beginnen op 22 oktober. De avond tevoren kwamen de twaalf bezoekende kamers in 19

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1989 | | pagina 21