lemse rk Middenstandsvereniging, bij wier gouden ju bileum hem de pauselijke onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice werd toegekend. Voorts is Wil Holt onder voorzitter van de Haarlemse Kamer van Koophandel geweest, lid van de Haarlemse gemeenteraad voor de kvp, was hij actief bij de oprichting van een vormings- school voor de detailhandel en was hij als penningmees ter van de Spaarnekerk nauw betrokken bij de liquidatie van deze kerk. Hij raakte toen verwikkeld in een mengel moes van kerkelijke, vooral Haarlemse emoties, maar het zij hem alsnog nagegeven, dat hij zijn precaire taak naar eer en geweten heeft volbracht. Langzaam verdween Wim Holt uit het stadsbeeld, waar Haarlem hem kende als een man die altijd wel naar ergens op weg was. Zijn laatste jaren sleet hij in een verpleeghuis. Hij leek volledig in de vergetelheid geraakt te zijn, maar toen zijn doodsbericht in de krant ver scheen, haalde hij plots weer de publiciteit. Hij kwam opnieuw in beeld, niet zozeer als de man van al die functies dan wel als de onvermoeibare middenstander, die in zijn beste jaren het ene verkeersplan na het andere bij alle mogelijke instanties, niet het laatst bij de gemeen teraad, op tafel wierp. Wil Holt was van oorsprong een op en top Aneganger, hij vond zijn stiel in zijn modezaak op de hoek van Grote Houtstraat en Ged. Oude Gracht, maar zijn geachte clientèle zal hem minder achter zijn toonbank dan op straat hebben aangetroffen, op stap als hij was naar weer een bespreking, een vergadering over het verkeer. Want hij was er bezeten van, van het ver keer zoals dat zich in zijn toekomstvisie dramatisch zou ontwikkelen. Een warhoofd noemden sommigen hem, toen hij in 1955 zijn miljoenenplan lanceerde tot aanleg van een ondergronds wegennet in de binnenstad, en tot in de hoogste gemeentelijke kringen haalde men binnenska mers de schouders op, toen Wil Holt onwrikbaar zijn stelling verkondigde: Grendel de binnenstad af voor alles wat daar niets te maken heeft. Zijn plan om van de kern van de binnenstad een wandeldomein te maken werd hem in eerste instantie noch door de gemeente, noch door zijn confraters-in-de-nering in dank afgenomen. Het ondergrondse plan van Holt was opzienbarend en werd toentertijd het gesprek van de dag en reden tot mallotige grapjes. Hele pagina's in de plaatselijke kolom men in de landelijke pers. Holt ging er van uit, dat na een aantal jaren de zaken in de Haarlemse binnenstad door de toeneming van het verkeer en door parkeerpro- 221

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1989 | | pagina 223