het in de handel brengen van bloembollen door kruising verkregen, zoals de alombekende Hollandse irissen en grootbloemige fresia's. Kees Hoog groeide op in dit fascinerende samenspel van import, hybridisatie, op kweek en handel. Toen hij en zijn broer Tom na het overlijden van hun vader in 1950 de directie van Van Tubergen overnamen, heeft 'mijnheer Kees', zoals hij door het personeel werd genoemd, de hybridisatie voortgezet, terwijl zijn broer Tom de import en opkweek van nieuwe bolgewassen voor zijn rekening nam. De twee broers verdeelden ook de verschillende handelsactiviteiten onder elkaar. Voortbouwend op de resultaten van het kruisingswerk van zijn oom Thomas, heeft Kees Hoog nog verschillen de nieuwe bloembolsoorten gewonnen, onder andere enkele nieuwe kleuren in de Iris reticulata-groep, ver schillende grootbloemige Anemone blanda en de Tulipa fosteriana Juan. Het bleken waardevolle aanwinsten te zijn die in het bloembollenvak nog steeds in groten getale worden geproduceerd. Hij had er feeling voor om bloembollen vervroegd of verlaat ten opzichte van hun normale bloeitijd in bloei te trekken. Tijdens de openingstentoonstelling van de Floriade 1972 te Amsterdam was het hem zelfs gelukt om gedurende die twee weken een compleet beeld te geven van diverse soorten voorjaarsbloeiende bolgewas sen, waarvan de verschillende aanvang van de bloeitijd normaal gesproken een periode van drie maanden over spant. Hij was terecht trots op de Ereprijs van de Stad Amsterdam die Van Tubergen ten deel viel. Hij bezat verder een grote vakkennis op het gebied van bloemzaden. Internationaal werd dat erkend, doordat hij regelmatig voor jurering van inzendingen op buiten landse tentoonstellingen werd gevraagd. Ofschoon hij in 1971 op 70-jarige leeftijd officieel met pensioen ging, bleef hij op verzoek nog vijf jaar aan teneinde zijn grote kennis van bloemzaden geleidelijk aan de nieuwe gene ratie over te dragen. Hij heeft velen daarmee een grote dienst bewezen. In 1972 nam hij het initiatief om, in navolging van de heemtuin op bovengenoemde Floriade, een bloemzaad mengsel in de handel te brengen dat het de amateur mogelijk moest maken in zijn eigen tuin een soort heem- tuin te creëren. Hij was de eerste zaadhandelaar die hiermee op de markt kwam en de naam 'bloemenweide' die hij daarvoor introduceerde, heeft in Nederland alge meen ingang gevonden. 223

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1989 | | pagina 225