in 1945. Hij was toen ANP-correspondent in de Verenigde Staten. Later versloeg hij nog de Geneefse conferentie over Vietnam. Simon Koster was een veelzijdig en intens betrokken journalist. Een integer mens, voortdurend op zoek naar de waarheid en naar rechtvaardigheid. Dat maakte hem uitermate geschikt voor het weegschaalgevoel dat de criticus moet hebben. Kosters geschilderde portret werd een tiental jaren geleden toegevoegd aan de galerij van bekende Haarlemmers, die op een wand in het Haarlem se Egelantiertheatertje werd geschilderd door Pieter Zwaanswijk en Willem Snitker. Dr. Gerdina Hendrika Mejuffrouw Kurtz werd Haarlemse in 1907, toen haar Kurtz vader zich in deze gemeente vestigde. Ze was toen 7 15 november 1899- jaar oud en bezocht na de lagere school de Middelbare 17 december 1989 School voor Meisjes. Intussen was het plan gerezen om te gaan studeren en na bijlessen werd ze in 1918 toegela ten tot de zesde klas van het Gymnasium van Spoelder, waar ze een jaar later eindexamen deed. Mej. Kurtz ging in Utrecht nieuw letteren studeren, wat uitliep in een doctoraalexamen geschiedenis en later in 1928 op een promotie op een proefschrift over Willem in en Amsterdam. Deze promotie bij G.W. Kernkamp geschiedde cum laude. Tussen de studie door had ze even aan het Haarlemse gymnasium ingevallen voor een zieke lerares geschie denis, maar dat beviel niet echt. In haar studie voor het proefschrift leerde ze de archiefwereld kennen en dat liep uit op een langdurig volontairschap op het rijksar chief in Utrecht en het behalen van het archiefdiploma. Veel banen waren er in de archiefwereld niet voor het opscheppen en mej. Kurtz bleef volontair in Utrecht tot 1936. Toen solliciteerde ze met 9 anderen naar de vrijgekomen plaats van Archivaris van Haarlem. On danks een opmerking van een wethouder dat de dames niet voor een gesprek hoefden te worden uitgenodigd, werd ze tweede op de raadsvoordracht en toen zat het politieke fortuin haar mee. De fractie van de rksp had namelijk uit haar vriendschap met een bekende rk Haar lemse de conclusie getrokken dat mej. Kurtz zelf ook een katholiek was en hoopte met haar het eerste rk diensthoofd van de gemeente binnen te halen. Pas daar na merkte de fractie dat zij Luthers was. KO VAN LEEUWEN 227

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1989 | | pagina 229