In een ambtelijke wereld van louter mannen was ze vele jaren het enige vrouwelijke diensthoofd. Ze kende alleen mannelijke burgemeesters en één vrouwelijke wethou der, mevrouw Scheltema-Conradi. Mej. Kurtz kwam in een nieuw gebouw terecht met volop ruimte, want de Janskerk werd juist in 1936 tot gemeentearchief ingericht. Ze kon veel archieven ver werven en had bovendien de tijd om die archieven te beschrijven. Daardoor verwierf ze een grote kennis van de geschiedenis van Haarlem en vooral daardoor werd ze bekend. Ze heeft veel over de geschiedenis van Haarlem geschreven en verteld en als ze over haar werk begon, was ze niet meer te stuiten. Doordat oud-archivaris Knappert in 1938 als bestuurslid van de Ver. Haerlem aftrad kwam er voor mej. Kurtz een plaatsje in het bestuur open, dat ze sindsdien tot 1967 opgewekt heeft ingenomen. Ook toen was dit een mannencollege en ze heeft de tabaksrook manmoedig getrotseerd. Naar aanleiding van haar werk aan het archief van het Elisabeth's gasthuis verscheen in 1938 een artikel over het leven in dat ziekenhuis, de eerste van haar publi- katies over Haarlem. In 1941 kwam haar beknopte ge schiedenis van Haarlem uit, die lange tijd de enige bruik bare samenvatting van de Haarlemse geschiedenis was en dat oorspronkelijk vooral voor de schooljeugd be stemd was. De verwerving van hofjesarchieven bracht haar ertoe de geschiedenis der Haarlemse hofjes te be studeren, wat resulteerde in een jubileumboek bij het 50-jarig bestaan van de Vereniging Haerlem. Grote bekendheid kreeg haar veelgevraagde boek over Kenau, waarin zij waarheid en mythe over deze Haar lemse heldin scheidde. Nog juist voor haar pensionering verscheen het straatnamenboek. Sinds de instelling van de gemeentelijke Commissie van advies voor de straat namen in 1952 was zij hiervan de ambtelijke voorzitter. Ook als emeritus bleef ze actief. Kort voor haar 80ste verjaardag verscheen als haar laatste publikatie Het pro veniershuis te Haarlemwaarmee ze haar hofjesstudie als het ware afrondde. Achterin dit boek is een lijst opgenomen van haar publikaties, die 79 boeken en ar tikelen telt, meest over Haarlem. Over de onderwerpen die ze bestudeerde hield mej. Kurtz regelmatig lezingen voor de Vereniging Haerlem. Haar dia-voorstellingen over het Haarlem van vroeger trokken steeds grote belangstelling, maar ook te voet heeft ze heel wat Haarlemmers hun stad leren kennen. 228

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1989 | | pagina 230