Hij was de eeuwige corpsstudent, wiens grapjes in Velsen niet werden begrepen. Met een nauwelijks verholen cy nisme zei hij dan ook dat hij niet warm liep voor het geestelijk klimaat in Velsen. Het is me te goedkoop. Vaak kwam het tot ernstige conflicten met de raad, die het dikwijls op verbale behendigheid moest afleggen. Soms negeerde hij de raad zelfs. Kwint werd geboren in het Zeeuwse Nieuw en Sint Joostland als zoon van een predikant. Na het behalen van zijn meestertitel in 1924 begon hij zijn loopbaan bij de secretarie van de gemeente Maarn. Zes jaar later werd hij tijdelijk burgemeester in Zuilen, in 1934 volgde zijn vaste aanstelling. Toen Kwint op 1 mei 1935 in Velsen werd benoemd was hij aanmerkelijk jonger dan zijn voorgangers. Dat weerhield hem er niet van om de raad direct met de neus op de nieuwe feiten te drukken. Waar de politiek het kennelijk met blindheid geslagen kabinet kritiseerde vanwege een omstreden visserijbeleid, daar zei Kwint: Kritiek op de regering acht ik zeer ongewenst. Daar kon de raad het mee doen. Een kwart eeuw Kwint werd gekenmerkt door politieke relletjes, telkens veroorzaakt door het doen en laten van de raadsvoorzitter. Bij de opening van een pluimveeten toonstelling bijvoorbeeld wist Kwint met de opmerking: En ziet, mijne heren, mijn wethouders zijn er als de kippen bij de aanwezige bestuurders in woede te doen ontsteken. Later weigerde hij een groep jongeren uit Bergisch-Gladbach in het Duits toe te spreken. Hij deed het in het Engels, overigens in weinig verheffende be woordingen, om vervolgens tijdens de borrel na afloop van de officiële ontvangst nauwelijks een woord met de bezoekers te wisselen. Kwint weigerde zijn excuses aan te bieden, waarna de - unanieme - raad het vervolgens zelf maar deed. Het kwam vervolgens nog tot botsingen over de dienstauto, die hij weigerde prijs te geven, als ook over zijn herbenoeming. Zelfs druk vanuit het par lement kon nieuwe ambtsperioden niet voorkomen. Ook tijdens de oorlogsjaren was Kwint geruime tijd burgemeester, maar dat berustte deels op toeval. Toen de Duitse bezetter moest beslissen over Kwints benoe ming, en de dienstdoende autoriteit vroeg naar de ligging van Velsen, kreeg hij als antwoord: ergens tussen Am sterdam en IJmuiden. Waarop de nog niet geheel inge werkte bevelhebber zei: Ach, das ist ja ganz uninteres- sant. Kwint werd in het Velsense stadhuis scherp in de gaten

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1989 | | pagina 232