WÉM Kaf 1Si"\ gehouden door NSB-gezinde collega's. Toen hij weigerde zijn opwachting te maken bij een Duitse generaal-majoor (Ik blijf Hare Majesteit Koningin Wilhelmina en haar Huis onverbrekelijk trouw), kreeg Kwint ongevraagd verlof. Hij wachtte zijn arrestatie niet af en dook onder. Onder de schuilnamen Marinus van der Wal en Van Houten organiseerde hij wapendroppings. Na de oorlog voglde zijn benoeming tot stadscommandant van de Bin nenlandse Strijdkrachten in Utrecht. Kwint, Officier in de Orde van Oranje-Nassau, drager van het Oorlogsherinneringskruis en officier van het Royal Victorian Order, stond na de oorlog aan de hevig ste kritiek bloot. In de omvangrijke geruchtenstroom rond de Velser Affaire werd ook hij betrokken. Kwint trok zich er niets van aan, ontkende betrokkenheid, en werd later in het boek, 'De zaak Menten en nieuwe onthullingen over de Velser-affaire' (1977) van Hans Knoop nog eens opnieuw vrijgepleit. Ook na zijn aftreden in i960 kwam Kwint nog herhaalde lijk in het nieuws. Bijvoorbeeld omdat hij weigerde zijn ambtswoning te verlaten. Tot aan zijn dood bleef hij in Velsen wonen. Dat was niet gebruikelijk, zei Kwint, maar voor zichzelf wilde hij een uitzondering maken. Tegen zijn opvolger zei hij alleen: Waarschuw me als je hier bommen gaat opslaan. Dan wil ik weg. George Oversteegen In de bijna 88 jaar van zijn leven is George Oversteegen 31 januari 1902- eigenlijk niet langer dan elf jaar Haarlemmer geweest. 24 december 1989 Immers, het grootste deel van zijn jeugd bracht hij door in Schoten, dat pas in 1927 bij Haarlem werd gevoegd. Al aan het einde van de jaren dertig verliet hij de Spaar- nestad om er niet meer terug te keren. Maar in die korte tijd dat Oversteegen burger van Haarlem was, heeft hij een kleurrijke rol in de gemeentepolitiek gespeeld, reden genoeg om hem op deze plaats te herdenken. Als burger zal hij zich in deze tijd overigens niet hebben beschouwd. In het milieu waarin George Oversteegen opgroeide, werd de burgerlijke maatschappij principieel afgewezen. De Oversteegens waren anarchisten, aan hangers van Domela Nieuwenhuis. Zij verzetten zich fel tegen de parlementaire democratie en zo kon het gebeuren dat een groot deel van de familie werd gearres teerd wegens de weigering om in het stemlokaal te ver schijnen en de daarvoor opgelegde boete te betalen. ANDREW GROENEVELD 231

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1989 | | pagina 233