schepping, de Tenellaplas in Rockanje. Op 2 januari 1989 is hij gestorven in Oostvoorne, 93 jaar oud. Aan de wand van de kamer waarin hij stierf hing een nieuw jaarskaart uit Oxford. Afzender Niko Tinbergen, bio loog en nobelprijswinnaar, die direct na het versturen van die kaart is gestorven, zijn oude NJN-vriend Kees ontving de kaart enige dagen vóór zijn overlijden. Het wereldbeeld van Kees Sipkes was opgebouwd uit alles wat groeit en bloeit. Na twee jaar gymnasium wist hij genoeg van latijn om de plantenfamilies te benoemen; wat het Haarlemse Stedelijk Gymnasium hem verder nog te bieden had interesseerde hem niet, hij had er ook geen tijd voor. Hij had een talenknobbel, want hij gaf later lezingen in Frans, Duits en Engels, ook verstond hij Italiaans. De tuinbouwschool in Aalsmeer verschafte hem de praktische basiskennis, die verdiept werd op de Hortus in Amsterdam onder leiding van de toenmalige hortulanus A.J. van Laren. Daarna werkte hij zelf aan zijn vorming. Zijn aardrijkskunde bouwde hij op uit de vindplaatsen van orchideeën en bolgewassen. Geschie denis vloeide voort uit de stinseplanten. Zijn politieke oriëntatie hing af van hoe de politici zich over de jacht wet uitspraken. Konijnen waren immers zijn vijanden, zij vergrepen zich aan de duinflora en het waren de jagers, die de konijnenstand kunstmatig hoog hielden. Maar hij was ook voor een natuurvorser merkwaardig mild voor de Rotterdamse havenwerken en dat kan ook wel gelegen hebben aan zijn nieuwsgierigheid hoe de natuur daarop zou reageren. Want hij hield van experi menteren in de natuur. Een wereldbeeld waarvan de wortels ontstonden in het duinzand van Kennemerland, in het voetspoor van de hogelijk bewonderde dr. Jac. P. Thijsse. Het contact was gelegd door vader Feiko Sipkes, jamfabrikant uit het Haarlemse Krom, die naar Thijsse was gestapt met de vraag: wat moet ik met die jongen, die is monomaan met planten bezig. Stuur hem maar eens langs en laat hem vooral zijn gang gaan, had Thijsse geantwoord. De befaamde vogelkenner Jan P. Strijbos toont in zijn boek Vogelvrij een foto uit 1923: mijn vader naast Thijs se. In 1977 hadden de beide geboren Haarlemmers sa men in de tuinzaal van Artis, de Heimans en Thijsse- prijs gekregen. Jan Strijbos was toen 86 jaar oud, mijn vader 84. Er zullen nog maar weinig bezoekers leven die de duetten hebben meegemaakt van Strijbos over vogels en Sipkes over planten, de een vóór en de ander na de pauze, die de afdeling Haarlem van de Natuurhistorische 236

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1989 | | pagina 238