Als de meyskens worden bleeck, en haer borstkens worden weeck, en haer oochkens ringen draegen, moegen haer oock dan vryers behaegen 94). De proosbiljetten werden door Gillis Rooman gesneden 95), waarna ze werden opgeroldy6): alle 308 047 door Lucye Jacobsdr, die ook nog 88 000 nietbil- jetten rolde. Per 1000 stuks ontving zij acht stuivers, ofwel 158 gulden en acht stuivers in totaal. Daarna had zij er kennelijk genoeg van, want de overige 220.000 nietbiljetten rolde Grietgen Cesaersdr, voor het salaris van 88 gulden 97). Er werden dus 308.000 nietbiljetten opgerold. De nietbiljetten waren blanco. De 699 prijs- briefjes in de mand werden ongetwijfeld vervaardigd door op nietbriefjes de te winnen prijzen te schrijven y8). Toen alle proos- en nietbriefjes gereed waren, hield Jacob Cornelisz. Visscher een proeftrekking, waarbij Claes Lourensz. hem hielp om eens te confereren datse mochen gelyck wtcomen alsmen die op 't thoneel soude trecken De gereedschappen die voor de trekking benodigd wa ren, hadden de bewindhebbers overgenomen van de regenten van het Wees- en Pesthuis in Den Haag, voor 350 gulden, waarvan 150 gulden werd uitbetaald in loot jes. Die gereedschappen bestonden in elk geval uit twee corffven (manden) voor de briefjes. Ook waren er negen dozen besteld, om die pry sen die gerolt waeren in te leggenelcke soorte apart, die men zou openen opt thoneel alsmen soude beginnen te lesen IO°). Men voegde de prijsbriefjes dus pas toe aan de mand met nietbriefjes bij de opening van de loterij. Met schoppen zou men de proos-, niet- en prijsbiljetten op 't thoneel verschieten [en] in de corffven doen IDI). De verlichting op het toneel werd geleverd door twee lantarens, kaarsen en door negen wagenvrachten turcken (fakkels), ofwel 66.000 stuks, geleverd door Cors Dir- ricksz. en Pieter Adriaensz, die hiervoor 247 gulden contant kregen uitbetaald. Nog 247 gulden meer moes ten zij inleggen als loten I02), hetgeen Cors Dirricksz. deed met als blijmoedig proos: W'y leggen in sonder eenich verdriet om dat den armen sal hebben 't geniet IC'3). 25

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1989 | | pagina 27