Zijn 1071 loten leverden hem aan prijzen een zilveren schaal en een zilveren lepel op It>4). Op een onbekend tijdstip voor het begin van de trekking legde het personeel een eed af, waarin het beloofde geen bedrock, gonste noch valscheyt te laten geschieden in de loterij IOS). De 52 dagen en nachten Op vrijdag 17 april 1607 brachten de cameristen van Trou moet blycken een maagd genaamd Haerlem met vliegend vaandel op het toneel van de loterij. Zij opende de trekking, om negen of tien uur 's morgens Io6), met een lofzang op de wijze en voorzienige regeerders van de stad Haarlem, die zich zoveel moeite hadden getroost om een oudemannenhuis te stichten: Danck heeren, wijs gedaen, danck heeren (danckes waert) danck borsten u gevoet, danck moeders u gebaert Haerlem de maagd wenst Wel hem wiens oogen staen hier op d'armen altijt, en haer Ariadne is; met sijn goet haer bevrijt van armoets sware doot, en doen haer doolhof laten; het doolhof van armoet, vol druckx so sijn haer straten. Haer vloden tranen laeu, haer lant baert deerlijck graen; haer boomen wanhoop teelt, van suchten sijn haer blaen. Aan het slot van haar voordracht maant Haerlem het publiek: Voor de gemeente ghij, off vreemden die hier siet indien ghij crijcht geen prijs, wijtet mijn heeren niet. Staet in Fortuna's hant, troost u tis voor den armen en denckt dat Godt u weer hier namaels sal ontfarmen I07). Om half elf begon de trekking. Het eerst getrokken proosbriefje kreeg een prijs voor het eerste wtcomen; de zilveren schaal van 16 loot was voor Pietertgen Colder- mans uit Haarlem Io8). Ongetwijfeld schalden de trompetten, zoals ze dat bij elke prijs die viel zouden doen. En vanaf dat moment begon het schier eindeloze trekken van de 308.047 proos- 26

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1989 | | pagina 28