biljetten, dat zeven weken en drie dagen zou duren: gemiddeld 5924 per etmaal, of 4 per minuut '°9). De hoofdprijs, een heerlycke sierlycke silveren vergulden cop van 160 loot (een loot is 10 gram) plus een geldprijs van 600 gulden, viel op drie mei, 's nachts om drie uur, op het proos van Jan Jansz. Cooninck uit Amsterdam: Wat salt mogen schaen die d'oude mannen wt lieffden bystaen II0). Cooninck besloot de 600 gulden aan het Oudemannen huis te schenken, op voorwaarde dat de regenten zijn oom Dirrick Claesz., een oudt man van seven ende tses- tich jaereneen lijfrente van 25 gulden per jaar zouden betalen Aangezien Dirrick Claesz. al op 25 januari 1609 overleed, hoefde men hem in totaal slechts 39 gulden en 12 stuivers uit te keren I2). Degenen wier proosbiljet direct voor of na één van de vijf hoofdprijzen getrokken werd, kregen een troostprijs. De troostprijs voor het wtcomen na de hoofdprijs was bijvoorbeeld een zilveren schaal, wegende 16 loot. Nadat een hoofdprijs was getrokken, onderbrak men de trek king voor enkele uren 1I3). Dan werd er spys ende dranck verteerd en werden degenen die op het toneel stonden vereerdwellicht met een fooi II4). De tweede grote prijs, een vergulde zilveren kop van 100 loot plus 500 gulden, ging naar Frans Adriaensz. Kies, bewindhebber van de loterij, die later ook nog een zilveren bierbeker van 8 loot won omdat zijn proosbiljet getrokken werd na de vijfde prijs. Het dient overigens gezegd dat hij de geldprijs aan het Oudemannenhuis heeft geschonken II5). De derde en vierde prijs gingen naar Amsterdammers, de vijfde weer naar een Haarlem mer. Voorts werden er nog 194 schalen, bierbekers, kroezen en roemers verdeeld, en 500 zilveren lepels 116). Zeven weken en drie dagen later, op zondag zeven juni om acht uur 's morgens en in het bijzijn van de schout, een burgemeester en twee schepenen, alsmede de be windhebbers van de loterij, werd het laatst overgebleven proosbiljet uit de mand geraapt. Het was voor Tryntgen Eeuwouts uit Schoonhoven, die aldus een zilveren schaal van 16 loot won II?). Blinde Pieter luidde de grote klok II8). Met vliegend vaandel en slaande trom trokken vervolgens de cameristen van Trou op naar het toneel, ter begeleiding van iedereen die getrokken, gelezen en niet-geroepen had, alsook van twee oude mannen II9). Deze twee oude mannen voerden een toneelstuk op, 27

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1989 | | pagina 29