ofwel een spreeckendeprologe, waarin zij God, de magis traten, de bewindhebbers, de cameristen, de toe schouwers en de inleggers om beurten dankten voor hun bemoeienissen met de loterij. De toeschouwers voegden zij toe: Ghij goede gemeente die met u presentij ons dicmaels hebt vereert bij dagen en nachten sijt oock hartelijck bedanckt voor u groote pacientij waer door ghij menich werf hebt mosten wachten al quam daer somwijl wadt voort, daer ghij om lachten 't was tot niemants vercleening kleinering], hoort wadt hier vermout is, wij bidden u hebt daerom geen quade gedachten men seijt van outs: 't is goet jocken daer goe gront is I2°) Lijsten van de prozen waarop prijzen waren gevallen werden gedrukt en verspreid in alle plaatsen die hadden deelgenomen l21). De opbrengst Aan verkochte loten bracht de loterij 75.781-11-0 op I22). Hiervan werd 22.066-4-12 afgetrokken voor de uitgaven die de bewindhebber-generaal voor de lo terij had gedaan I23). Tot deze uitgaven hoorde 125 gulden aan rente die Willem van der Meije had betaald over 4000 gulden. Die had hij op 10 januari 1607 voor een halfjaar tegen de zestiende penning 6V4 moe ten lenen, onder meer om de prijzen van te betalen, alsoo geen penningen by de stads buersse en waeren I24). Zelf ontving Van der Meije, voor alle zyne excessive moeyten ten behoeve van de loterij, 200 gulden, evenals zijn zoon Albert I25). Tenslotte werd 734 gulden afge trokken voor enkele registers waarvoor geen geld ont vangen was 126), en 600 gulden voor de aankoop van pruyse delen (hout) op 13 april 1607, die waarschijnlijk eerst voor het toneel van de trekking I2?), en later voor de bouw van het oudemannenhuis zijn gebruikt. De netto-opbrengst was derhalve 52.381 gulden, of circa 70 van de bruto-opbrengst. Uitgedrukt in hedendaag se guldens, hoewel dat bedrag slechts een zeer grove indicatie kan zijn, zou deze opbrengst rond de acht miljoen gulden liggen I28). De bewindhebbers zetten al voor de trekking verschil lende sommen ingekomen gelds uit tegen rente. In febru ari en in maart van 1607 kochten zij een losrente op de stad Haarlem voor 20.000 gulden, tegen de zestiende 28

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1989 | | pagina 30