afstand raken. De uitleg van de naam door de zeventien- de-eeuwse Amsterdamse historie-schrijver Commelin willen we u evenwel niet onthouden, zijns inziens heette het bouwwerk Huis ter Hertomdat hier in het verleden een hert is gevangen 2). We weten uit diverse bronnen dat er vóór 1572 aan de Spaarndammerdijk ten oosten van de sluizen een her berg stond die reeds de naam het Huis ter Hart droeg. De gegevens uit deze vroege periode zijn evenwel minimaal, onze kennis over de bekendheid van de herberg stamt voornamelijk uit de tijd van het Haarlems Beleg (1572- 1573), ook weten we dat tot 1572 Gerijt Maarten Franszn., schepen (bestuurder) van Houtrijk en Po- lanen, hier herbergier was. De vermaarde naam dankt het Huis ter Hart aan de periode van de Opstand. Onze informatie ontlenen wij aan twee dagboekschrijvers de Amsterdammer Wouter Jacobszn. en de Haarlemmer Willem Janszn. Verwer, beiden geestelijken 3). Vanuit Amsterdam werd sedert 1572 de belegering van Haarlem georganiseerd. Dat de Spaarndammerdijk hier bij zowel als land-, en als zeeverbinding van strategisch belang was, spreekt vanzelf. De Spaarndammerdijk was voor het Spaanse leger de enige landverbinding met zijn basis de stad Amsterdam en het behoud van deze weg was voor de belegeraars derhalve van het grootste be lang. In de omgeving van de dijk moet een ware guerilla hebben gewoed. Het Huis ter Hart was regelmatig cen trum van het strijdgewoel tussen Geuzen en Spanjaar den. Zo werden hier op 15 januari 1573 vele Geuzen gevangen. Zes dagen later werd voor het Huis ter Hart de vlucht van Spaansgezinde Haarlemmers naar het na- 39 Gravure van Pieter Post uit 1645, rechts van de drie sluizen ligt het huis Zwanenburg (thans suikerfabriek van csm), het huis direct links van de sluizen is het Huis ter Hart. Duidelijk is te zien dat de passagiers van de trekschuit in Halfweg moesten overstappen en over de sluizen naar de andere zijde moesten lopen, (gah, top. atlas, lade vi nr. 250). SWANKNBURCH Gemeen lants Huvs van Rynlant

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1989 | | pagina 41