bijgelegen Amsterdam op hardhandige wijze onder broken. Op 29 maart 1573 werd de Spaarndammerdijk ter hoogte van de Oostsluis in Halfweg weggegraven door de Span jaarden, zodat de Spaanse oorlogsvloot het Haarlem mermeer zou kunnen bereiken. Het plan van jhr. Die- derik Sonoy, de gouverneur van prins Willem van Oranje in Noord-Holland, in diezelfde maand om de Spaarn dammerdijk bij het Huis ter Hart bij verrassing te bezet ten en zich daar te verschansen zou geen doorgang vinden 4). De Spanjaarden bleven voorlopig heer en meester bij deze stelling. Tegenaanvallen wist men gedu rende lange tijd af te slaan. Het gat in de dijk bleek na verloop van tijd een bedreiging te vormen. In november 1573 besloten de Spanjaarden dan ook door des coninx soudaeten schuiten met zand in het gat te laten zinken, om te verhinderen dat de Geuzen gebruik zouden maken van de doorvaarroute. Nadat sedert juli 1573 de stad Haarlem door de Spanjaarden was ingenomen, versterk te men de omgeving van het Huis ter Hart. Vanaf eind oktober 1574 werd hier een schans gelegd, iedere Haar lemse poorter moest hiertoe bijdragen. De Haarlemse Dominicaan Willem Janszn. Verwer vermeldde in zijn dagboek: omtrent dese tijt most elck burger proporsio- nabiliter ende na qualite om den hoge dijck bij het huijs ter Herte een schans te maecken dien 5, 6, 7 etc. stuivers navenant geven. Grote stukken geschut werden naar de schans getrans porteerd. Op 2 november 1574 noteerde de partijdige Verwer dat er zes geuzenschuiten voor de schans ver schenen: ende hebben daerop geschoten, maer die in die schans en hebben dat rammelen verdragenmaer dapperlick van haer gespoogen, zoedat die Geusen haer lappen lieten zijen ende vlogen, daer zij van vandaen waren ghecomen. Uiteindelijk gelukte het de Geuzen om in oktober 1576 de schans bij het Huis ter Hart te veroveren. Hun positie was sedert de victorie van Alkmaar en het ontzet van Leiden zeer versterkt. In november 1576 zagen de Spanjaarden zich gedwongen ook Haarlem te verlaten. De Geuzen realiseerden zich terdege dat de Spaarndammerdijk een kwetsbaar object bleef. Het verhaal wordt eentonig, opnieuw trok men naar Halfweg. Op 8 maart 1577 schreef onze Amster damse berichtgever Wouter Jacobszn.: want die Guesen noch al natuerden, tegenwoerdich seer besich ende doen de om de scanse by thuys ter Hart te verstercken. Van 5 tot 12 mei 1577 was prins Willem van Oranje te

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1989 | | pagina 42