Sedert de verbouwing van de herberg in 1699 besloot het ambachtsbestuur van Houtrijk en Polanen één van de kamers permanent als rechtkamer in gebruik te ne men. Tot 1863 zou Halfweg vanuit het Huis ter Hart worden bestuurd. Ter Hart in opspraak Na de dood van Gerrit Miechilszn. van Dijk hertrouwde zijn rijke weduwe Kniertje Dirks van Velsen voor de derde maal met Wijnand van Halewijn. Haar zoon Gerrit van Dijk huwde nadien Maria van der Mye. Aan de zeer slechte relaties van deze echtelieden danken wij, hoe cynisch dit ook klinkt, onze informatie over het interieur van de herberg. Op 30 juni 1716 doen de dienstmaagden en de stalknech ten van het Huis ter Hart verslag van hetgeen zich de vorige avond afspeelde. Om tien uur 's avonds had Wijnand zijn echtgenote in de keuken zeer mishandeld, dat zij op de vloer ter neder viel en haar eene oog daardoor zeer geswollen en ontsteecken was, gelijck 't nog heden ronton1 swart en blaauw is. Tierend had hij meerdere scheldwoorden geroepen en: jou beest, zo gij jouw bek niet en houdt zal ik je nog wel tijsteren. Een tweede aanval op Kniertje werd door de overige aanwezigen gestuit, waarna de verbolgen Wijnand zijn echtgenote te zamen met enige leden van zijn dienstpersoneel op straat smeet. Dreigend met een koperen kandelaar stond hij nadien bij de voordeur van de herberg en riep: Jou beest, zo zal ik jou voortaan alle weecken driemaal havenen :I). Een week later herhaalden de gebeurtenissen zich. Nadat de herbergier en de herbergierster met een gezel schap waren teruggekeerd van een uitstapje naar de duinen bij Velsen en een ieder reeds te bedde lag, hoor den Jannetje Staal, de dienstmaagd en Marten Ja- cobszn., de stalknecht van het Huis ter Hart een on gekend tumult in de grote benedenzaal waar de bedstede van het echtpaar stond. De deuren van de bedstede onttrokken de slaapplaats aan het gezicht. De getuigen hoorden Kniertje roepen: Jonges help en zagen bij bin nenkomst hoe de deuren van de bedstede werden open gestoten. Opnieuw bedreigde Wijnand zijn echtgenote: Jou beest, je zult van 't bed of ik schop je eraf. De getuigen verklaarden nadien een kermende Kniertje naar de bedstede in de kookkeuken te hebben gebracht. Hierop herriep Kniertje ziek te bedde leggend haar testa ment, Wijnand van Halewijn kwam in haar laatste wil niet meer voor. Tot een scheiding zou het niet komen. Uit het voornoemde en een later testament kunnen we 44

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1989 | | pagina 46