In de kamer aan de voorzijde bevond zich de opgang naar de bovenverdieping, deze trap is ook thans nog aanwezig, maar voor het oog onzichtbaar in een kast weggewerkt. - Bovenverdieping: 1. Bovenzaal: deze bevatte voornamelijk stoelen; 2. Nieuwe kamerook hier stonden twee porselein kasten en twee kasten met tin, een bedstede (met een kastje aan het hoofdeinde om juwelen op te bergen), een boekenkastje, een glazenkast en zes leren stoelen; 3. Kinderkamer met vier slaapplaatsen; 4. Zijkamer. Na de scheiding kon Michiel van Dijk zijn financiële verplichtingen niet nakomen. In 1738 werd het Huis ter Hart met alle toebehorende gebouwen en landen verkocht aan Catherine Cambij, de weduwe van Frans van Duyckeren. Zij liet bij de koop vastleggen dat er nimmer in de nabijheid van het Huis ter Hart een nieuwe herberg of tapperij mocht worden opgericht. Was zij bang dat ander herbergiersbloed haar op den duur zou schaden? Niettemin bleek de aankoop van de weduwe te riskant, ondanks het beperkende servituut ging zij binnen drie jaar failliet. Michiel van Dijk die inmiddels in Paulus van Beseier, de secretaris van Houtrijk en Polanen, een geldschieter had gevonden, kon in 1741 in zijn herberg terugkeren. De financiële constructie die Van Dijk met Beseier had getroffen bood evenwel geen oplossing. In 1743 moet Michiel van Dijk definitief afstand doen van zijn oude Huis ter Hart. Mathijs de Lange uit Amster dam koopt de herberg uit de insolvente boedel. Een nieuw Huis ter Hart De herberg had rijke vruchten geplukt van de aanleg van de trekvaart tussen Haarlem en Amsterdam in 1632. Niet voor niets stond de herberg naast het schippershuis- je van de Amsterdamse trekschuitschippers. De trekvaart was bij de sluizen van Halfweg onder broken. Passagiers van de trekschuit moesten hier naar de andere zijde lopen, waar een andere schuit gereed lag waarmee de reis kon worden voortgezet. Langs de straatweg was bij de sluizen een hoge schutting, de zoge naamde galerij, aangebracht, die bescherming moest bie den tegen opspattend water en rukwinden. Aan beide uiteinden van de trekvaart stonden herber- 46

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1989 | | pagina 48