gen. Ten noord-westen van het huis Zwanenburg aan de overzijde van de trekvaart in de bocht van de Spaarn- dammerdijk, naast het huisje van de Haarlemse schip pers op de trekschuit, stonden zelfs twee herbergen. De oudste was herberg de Ven, daarnaast bouwde Maria Olican herberg de Prins. Zij was afkomstig uit een voor aanstaand Haarlems brouwersgeslacht en was te zamen met haar zuster Alida na het overlijden van haar moeder in 1667 eigenaresse van brouwerij 't Scheepje in Haarlem geworden. Na het overlijden van haar man Nicolaas Corneliszn. van Assendelft, voormalig opzichter van Rijnland te Halfweg, wenste Maria Olican haar inkom sten uit de brouwerij te vergroten, daarom besloot zij in 1673 het nieuwe logement te bouwen I3). De concurrentie tussen de twee herbergen moet te groot zijn geweest, in de achttiende eeuw werden ze samen gevoegd tot een logement dat de naam de Prins behield. De oude naam het Hart was reeds vergeven aan een herberg aan de overzijde van de sluizen. Het lijkt erop dat men een profijtelijk moment heeft afgewacht. Kort na de financiële perikelen van de eigenaren van de her berg aan de westzijde van de sluizen werd de Prins herdoopt in - het is voorspelbaar - het Huis ter Hart. Het register van recognitiegelden van het hoogheem raadschap Rijnland vermeldt ter verduidelijking tot in de negentiende eeuw het huis dat op de nevengemelde gronde staande is het zoogenaamde nieuwe Huis ter Hart. Deze herberg is na de komst van de spoorweg en de demping van de trekvaart verdwenen. De veel geciteerde stad- en dorpbeschrijver L. van Ol- lefen maakt het nog gecompliceerder door in 1796 in een beschrijving over Halfweg te stellen: Het gemee- nelandshuis, zijnde het zogenaamde Zwanenburg, of wel eer het Huis ter Hart genaamd. Er zijn evenwel geen bronnen, die deze naamgeving onderschrijven. Niet al leen voor hedendaagse onderzoekers moet de Halfwegse situatie verwarrend zijn geweest. Van rechthuis tot Na de aankoop van het oude Huis ter Hart in augustus woonhuis 1771 door Hendrik Luyken uit Sloten beleefde de her berg annex rechthuis een bloeitijd. Hij belegde veel gelden in landerijen en andere onroerende goederen. Ten gerieve van de bezoekers wordt naast de herberg, waar tot de negentiende eeuw weinig bebouwing was, een kolfbaan aangelegd. Aan het begin van de eeuw had er reeds een kolfbaan aan de overzijde van de herberg gelegen aan de zuidzijde van de trekvaart, maar deze 47

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1989 | | pagina 49