In 1913 is een deel van het Huis op het gebouw. Ondanks deze beperkende bepaling ter Hart verbouwd tot winkel, bleef voor de Tweede Wereldoorlog het Huis ter Hart links op de foto is het cafe Cop- n enigszins een herberg. Oudere inwoners van Half- pee zichtbaar. weg herinneren zich, dat bezoekers van de zaal van Cornelissen in de Haarlemmermeerstraat die wensten te overnachten aan de overzijde van de weg in het Huis ter Hart sliepen. Na de koop in 1913 verbouwde Willem Cornelissen het Huis ter Hart. We weten dat in de achttiende eeuw het gebouw in feite bestond uit twee panden, het linker gedeelte - een herenhuis met een klokgevel - is na een zeer ingrijpende verbouwing bij het overige gebouw getrokken. Bij de verbouwing in 1913 werden de oor spronkelijke kruiskozijnen op de bovenverdieping ge wijzigd in T-vormig ingedeelde ramen. Waarschijnlijk is ook dat sedert deze verbouwing de gevel van een pleisterlaag is voorzien. De drie benedenramen werden uitgebroken ten behoeve van een winkelpui met etala- geramen. In het oostelijk gedeelte van de voormalige herberg begon Cornelissen te zamen met zijn zoon en naamgenoot een kruidenierswinkel. Tot 1964 zou in het Huis ter Hart de winkel gevestigd blijven. Sedert dat jaar is het gebouw nog enkel in gebruik als woonhuis, de naam van een verderop gelegen galerie en de wind vaan op het dak houden de herinnering in stand. De gemeenteraad van Haarlemmerliede en Spaarnwou- de heeft recentelijk de historische waarde van dit pand onderkend. In december 1989 heeft de raad het gebouw op de gemeentelijke monumentenlijst geplaatst, hiermee 52

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1989 | | pagina 54