'en der Weetenschappen, anderzijds door de steun van Prins iet Willem v. als Naast de georganiseerde kermissen en jaarmarkten op as- het platte land en in de steden die voor de afzet van de porselein het meest rendabel waren, was ook het organi rk- seren van loterijen in die dagen een gebruikelijk middel de om de verkoop in de porseleinbranche te stimuleren. an Het betrof veelal overjarige magazijnvoorraden die voor de een regelmatige afzet niet meer in aanmerking kwamen ar en op die manier liquide werden gemaakt. Loten waren de op veel plaatsen in het land te verkrijgen, ondermeer bij ;se de boekverkoper Van der Aa in de Barteljorisstraat te en Haarlem, waar men ook de monsters van de prijzen kon ie, bekijken. Tijdens een van de drukke voorbereidingsperiodes voor ng een loterij, waarvan de trekking op 3 december 1781 ite was bepaald, overleed Anton Lyncker op 63-jarige leef de tijd ten gevolge van een borstkwaal. Op 21 november vond de begrafenis derde klasse plaats in de Lutherse Ük kerk in Den Haag, wat een aanwijzing kan inhouden dat ge de financiële positie binnen het familiebedrijf op dat ot moment niet zo rooskleurig was. Dit betekende echter >oi niet dat het decoratiebedrijf zo slecht floreerde dat met ad de dood van de oprichter de continuïteit in gevaar de kwam. In tegendeel zelfs, Lyncker had binnen betrekke lijk korte tijd met zijn aantrekkelijk beschilderde kwali >oi teitsporselein een zekere faam in betere kringen in en "'jf rond Den Haag weten op te bouwen, waardoor de pro- iet duktie in de loop der jaren was toegenomen en daarmee :nt het aantal werknemers tot 40 was gestegen 10). de Met de dood van Anton kwam de leiding van het bedrijf ns in handen van de weduwe Lyncker-Brunner. Op 19 '7. november T781 kondigde zij in de Haagsche Courant rs. aan dat de trekking van de loterij door wijlen haar overle en den man op 3 december aanstaand bepaald, voortgang in zal vinden. Enige jaren later, op 28 juni 1784 nam de n- eerder genoemde zoon Johann Frantz Lyncker het be an drijf van zijn moeder over. De jonge Lyncker heeft zich in de daaropvolgende jaren als zelfstandig ondernemer allerminst waar weten te maken, want onder zijn beheer l'g ging het met het porseleinbedrijf snel bergafwaarts. Als le medeoorzaak van de zakelijke neergang kunnen ook an genoemd worden de felle concurrentie van buitenlandse ze keramiekfabrikanten zoals Wedgwood en het Chinese ak porselein, maar ook de slechte economische omstandig de heden in het land sinds het uitbreken van de vierde ije Engelse oorlog. De schulden en achterstallige betalingen 59 OU 1 00

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1989 | | pagina 61