tegenstrever, er ontegenzeggelijk het slechtst afkomt 1 Anderzijds wordt in de porseleinliteratuur hoog opge geven van de kwaliteit van het Haagse gedecoreerde porselein en in de hoedanigheid van oprichter/eigenaar deelt de persoon van Lyncker zeker mee in de roem. Een deel van die roem betreft ongetwijfeld de subliem beschilderde koffie- en theeserviezen met topografische gezichten van de omstreken van Haarlem. Deze gezich ten zijn in purperkleur I2) binnen een medaillon ge plaatst met aan weerszijden een oranje en purperkleu rige putto, terwijl boven het medaillon een veelkleurig bloemboeket en daaronder een eveneens veelkleurige guirlande is aangebracht. Verder bevinden zich rond de medaillons en in voorkomende gevallen langs de randen gouden bandversieringen. Deze nevendecoraties zijn er in twee soorten en duiden op een tweetal afzonderlijke serviezen. Enerzijds bevinden zich ringvormige guillo- ches randen op een zeventiental onderdelen van een koffie- en theeservies anderzijds zijn van een theeservies nog dertien onderdelen voorhanden met rocailles ornamenten I3) (afb. 3 en 4). Los van deze serviesonderdelen zijn er nog een tweetal voorwerpen van Haags porselein met Haarlemse gezich ten die niet in de purperkleur zijn geschilderd, maar in vele kleuren. Deze zijn nog niet eerder in de literatuur over Haags porselein beschreven. Het betreffen een bekken I4) en een glazenkoeler I5) (afb. 5 en 6) die, op 4- Onderdelen van een in Den Haag gedecoreerd theeservies met Haarlemse voorstellingen. Voorbeeld van rocailles rand versieringen. (Amsterdam, Rijksmuseum). 61

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1989 | | pagina 63