kleine detailverschillen na, identieke voorstellingen van het Zuider Buiten Spaarne vertonen, beide naar dezelf de prent van Spilman (afb. r). Tot op heden zijn op een zestiental Haagse porselein stukken in totaal 33 Haarlemse gezichten (waaronder een vijftal doubletten) getraceerd, allemaal naar prenten van Spilman en Van Noorde uit de Aangename gezichten l6). Gezien dit forse aantal, kan men zich af vragen, of de interesse voor porseleinvoorwerpen met topografische motieven een toevallige Haarlemse aange legenheid is geweest, of dat de belangstelling voor derge lijke schilderingen op porselein zich in de tweede helft van de 18de eeuw ook landelijk heeft gemanifesteerd. Bezien we het Hollandse porselein als geheel, dan kan, los van de Haags-Haarlemse stukken worden vastge steld, dat topografische motieven, in tegenstelling tot andersoortige decors I7) relatief schaars in de bestaande kollekties zijn vertegenwoordigd. Als mogelijke oorzaak van deze schaarste kan worden aangevoerd, dat topogra fische porseleinschilderingen vanwege het lokale karak ter sterk afhankelijk zullen zijn geweest van plaatselijke opdrachtgevers. Vermeldenswaard is nog, dat op ander porselein dan het Haagse geen topografische Haarlemse gezichten van betekenis voorkomen S). In dit licht bezien vormen de Haarlemse gezichten, zowel in aantal als waar het de seriematige toepassing van topografische schilderingen op het zogenoemde '9) Haagse porselein betreft een unieke uitzondering binnen het Hollandse porseleinbestand. 63 Noten 1. Er is echter één uitzondering. De voorbeeldtekening van ets nr. 38 uit de tweede editie, getiteld: Gezigt aan de Leidse Vaart tussen de eerste brug en de stad staat op naam van de amateurtekenaar Jacobus Kops, een aangetrouwde neef van uitgever Jan Bosch. De ets is, gezien de graveerstijl door Hendrik Spilman vervaar digd. Dit is te meer aannemelijk daar deze ets te zamen met twee andere door Spilman gemonogrammeerde etsen op één koperplaat is gegraveerd. 2. Het hier beschreven exemplaar van het plaatwerk betreft een luxe-uitgave met fraaie drukken op groot papier. Bij elk van de drie delen bevindt zich een bijbehorend titelblad, voorwoord en inhoudsopgave. De standaarduitgave heeft als titel: Verzameling van zes en zestig aangenaame gezichten in de vermakelijke lands douwen van Haarlem en bevat slechts één titelblad en voorwoord, n.l. die uit de eerste druk van 1761 en slechts één inhoudsopgave van de 66 gezichten. In 1810 verscheen bij uitgeverij M.E. Vermandei, Geschenk voor mijn kinderen, van een twaalftal Nederlandse stad- en dorpsgezich-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1989 | | pagina 65