c.w.d. vrijland De Beek Hier is geen woeste stroom, die om den oever tiert. Uit: Jacob Cats, Ouderdom en Buyten Leven Aan de historische beschrijving van talrijke buitenplaat sen in de gemeente Bloemendaal die in de loop des tijds in de jaarboeken onzer vereniging zijn verschenen, ontbreekt het geregeld verhaal van hetgeen is gebeurd met betrekking tot het verleden van het oude landver blijf: De Beekgelegen ten einde van de Kleverlaan langs de Busken Huetlaan (vroeger: Beeklaan) en de Bloemendaalseweg tussen Overveen en Bloemendaal. Op en nabij deze plek, beschut door de hoge voorduinen had in december 1572 de Duitse en Italiaanse ruiterij onder bevel van Todeschi haar legerplaats ingericht. Zij behoorde tot het toenmaals beste leger van Europa. Onder bevel van Alva's zoon Don Fadrique Alvarez de Toledo, die zijn hoofdkwartier had op het nabij gelegen Huis ter Kleef, had het leger het beleg voor Haarlem geslagen. Met de overgave van de stad in 1573 kwam er ook een einde aan de moedwillige verwoestingen die op het omliggende platteland en in de dorpen waren aangericht. Toch zou het nog tot in de jaren tachtig der zestiende eeuw duren voordat de duinrand werkelijk economische betekenis begon te krijgen. Toen vestigde er zich, zo dicht mogelijk langs de voet der duinen, een groot aantal uitgeweken, kapitaalkrachtige Vlaamse en Brabantse garenblekers, geloofsvervolgden, aangetrok ken door de natuurlijke - gunstige - gesteldheid van het gebied. Op en in de omtrek van de oude legerplaats ontstond menige florerende blekerij met als blekers Bos- su, Meesz, Van Duynen en andere. Spoedig is de Haar lemmer bleek vermaard. Om het lijnwaad te logen hadden de garenblekers as nodig. Hiervoor was men op het buitenland aangewezen, voornamelijk op Gdansk (Dantzig). De handel in as was in handen van Haarlemse as(ver-)kopers. In de zeventiende-eeuw zijn dat bijvoorbeeld Van Beeck, Van Casele, De Clercq, Coymans, Van (de) Steenkiste 1). Twee hunner, verzwagerde compagnons, kopen op 21 mei 1636 van de bleker Hans Willem van Leerberghe: 68

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1989 | | pagina 70