kreeg De Beek gelegateerd. Zij was van een eenvoudige voornaamheid met een zeker distantiërend vertoon. Van haar personeel verlangde zij een betamelijke onderge schiktheid en zij schiep genoegen in de plichtplegingen die zij ontving. In 1875 was ze getrouwd met Thomas Wilson, wiens gelijknamige grootvader, uit Engeland geboortig, in 1833 op aandrang van Koning Willem 1 te Haarlem een katoenfabriek had opgericht op het Muizenveld, nu Wilsonsplein met omgeving. De Neder- landsche Handel Maatschappij onder directie van de reeds genoemde Willem de Clercq had onder garantie van de regering daarvoor kredieten verstrekt. Die ka toennijverheid was echter één grote werkverschaffing. Mede als gevolg van de in Haarlem toen hoge lonen - tweemaal zo hoog als in Twente - waren de geproduceer de waren veel te duur. Grootvader Wilson bewoonde het fraaie pand Kruis straat 51, nu HEMA. Hij vertoefde ook veel te Londen en nog meer te Brussel, waar de door hem in 1825/26 gestichte kunstblekerij en katoendrukkerij tijdens de korte strijd met België in 1831 waren vernield. Zijn Haarlemse katoendrukkerij was niet bepaald milieu vriendelijk. De lucht- en vooral waterverontreiniging was aanzienlijk. David Jacob van Lennep maakte daar in 1840 al twee verzen op. De familie Wilson behoorde tot de zakenliedenklasse met meer geld dan genealogie. Zij werd maar langzaam opgenomen in de officiële Haarlemse society, die haar met een zeker dédain beschouwde als a clumsy imitation of the long arrived. Onder haar leden telde de Wilsons echter grote kunst verzamelaars. In 1852 kreeg Haarlem van John Waterloo Wilson vijf kunstboeken cadeau. Zij vormen de grond slag van de Stedelijke Atlas I5). Later volgde het op 25 november 1854 voltooide spektakelstuk door J.H. Egenberger en B. Wijnveld, uitbeeldende de helfhaftig- heid van Kenau en andere vrouwen tijdens het beleg. Het Louvre te Parijs kreeg twee Constable's ten geschen ke. Het gemeentemuseum te Brussel werd begiftigd met zevenentwintig schilderijen, waaronder van Van Mie- revelt, Holbein, Albert Cuyp, Heda en anderen. De heren Johannes Enschedé zonen ontvingen de werken in drie delen (folio) van Racine. De heer en mevrouw Wilson-van der Vliet woonden met hun vier kinderen te Bennebroek. Thomas was inmiddels toegetreden tot de firma Gebrs. Van der Vliet, de IJzerstaven, te Amsterdam, één der grootste ijzer- en

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1989 | | pagina 82