ge gros-zaken van ons land, die later zou fuseren met de an firma De Jonge te Rotterdam onder de naam Van der ;e- Vliet De Jonge. en Ruim een jaar voor De Beek zijner echtgenote zou as toevallen, overkwam Thomas Wilson op zaterdag n nd april 1890 een dodelijk ongeluk. Jhr.mr. M. J. van Len- 11 nep, laatstelijk raadsheer in het gerechtshof te Amster- let dam, vertelt daarover in zijn dagboek: Na de avond ;r- van die dag op 'onder Ons' te Amsterdam te hebben de doorgebracht, wilde hij de laatste trein naar Haarlem tie halen, waar zijn rijtuig wachtte. De trein begon reeds weg :a- te rijden. Wilson stapte mis, beneveld door drank naar ig. boze tongen beweerden, viel en werd tusschen de trein en 1 - het plankier doodgedrukt. Hij was negenenveertig jaar ;r- oud geworden. Op de tijdgenoot liet deze droevige ge beurtenis een onuitwisbare indruk na. Nog in mijn jeugd is- gingen vermaningen tot voorzichtigheid bij het reizen en per spoor vaak vergezeld van een verwijzing naar dat 26 noodlottig voorval. Later zei 's Hofs president mr. de J.F.Th, van Valkenburg, wiens zuster Wilsons moeder ijn was, dat hij niet te vroeg gestorven was, daar hij bezig u- was zijn fortuin er door te brengen, ng Als mevrouw Wilson in het bezit gekomen is van De ar Beek, laat zij zo rond 1893 het oude huis, dat zeer tekenachtig gelegen was, met de grond gelijk maken. :se Het werd vervangen door een nieuw, dat iets noordelij- tm ker kwam te staan op een verhoogd terrein, gevormd ,ar door de bij het graven van de grote vijver vrijgekomen on grond. De naam van de architect is niet overgeleverd. Het sombere, statig-stijve huis met zijn voor die tijd st- nieuwerwetse, comfortabele inrichting zou nog geen vijf- 00 tig jaar bestaan. Men zou hier de dichter mr. J.C. Bloem id- kunnen citeren: Iedere verandering is een verslechtering, op ook een verbetering. Maar tussen oud en nieuw staat nu H. eenmaal altijd de verandering en gehechtheid aan het g- bestaande staat, zoals gewoonlijk, begrip voor het nieu- g. we in de weg. n- De modernisering op De Beek ging voort. De oude stal et werd afgebroken. Een nieuwe werd in 1902 gebouwd e- met koetshuis en koetsierswoning. Architect was S. Je Rooy, aannemer de firma Rijnierse te Overveen. Zoals en op de meeste grote huizen '6) waren ook op De Beek de stalinrichting en equipage in Engelse stijl, wat ook en tot uitdrukking kwam in de livreien en in de namen der -as paarden: Lady B., Black enzovoort. Koetsier in die et, dagen was Dirk Bekkers. en Gaandeweg echter kondigde de nieuwe tijd zich aan. 81

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1989 | | pagina 83