Ook met zijn voertuigen zonder paarden, door velen bijna even weird ervaren als socialisme. Op De Beek was men er vroeg bijAl vóór 1914 waren de tuigpaarden afgeschaft en had een automobiel van het Hollandse merk Spijker zijn intrede gedaan. Niet ver van het stal- complex langs de Omvalslaan bij de moestuin werd een tuinbaaswoning gezet met als eerste bewoner baas J. van Donselaar. Zijn vrouw leek als jongedochter aanvanke lijk voorbestemd de echtgenote te zullen worden van de latere minister-president en minister van staat dr. (h.c.) Colijn. Haar vader had daartegen zijn bezwaren. Hij was niet zo gecharmeerd van Colijns beginnende militaire carrière bij het knil, die roemrijk zou eindigen. Dus werd ervoor gewaakt, dat deze ontluikende genegenheid geen voortgang had. Met zo'n koloniaal; dat kan niet, aldus de vader. Ziehier in luttel woorden veel bescheid. In het najaar van 1890 werd de al genoemde achttiende- eeuwse, zeskantige met riet gedekte koepel - het was een niet zeer schilderachtig bouwsel - afgebroken ten behoeve van een verbreding van de Bloemendaalseweg met zijn op dat punt toen al zeer drukke passage. Het tuinhuis op het heuveltje in de hoek tegen Buytentwist, dat behoord had tot Tijstermans blekerij, verdween in de eerste jaren van de twintigste eeuw, evenals de dorps pomp die er vlak bij stond, benevens een grote hard stenen grenspaal met daarin gebeiteld de (nog) raadsel achtige letters: J. W. H., met het jaartal 1750. Tot in de jaren dertig onzer eeuw heerste er op De Beek vooral zomers een gezellige drukte door de vele logé's. Op den duur bleek het huis te klein. Men wist ruimte te creëren door in 1904 aan de oostzijde een bodenzit- /eetkamer aan te bouwen. Boven aan de westzijde be vonden zich de grote en de kleine logeerkamers. Hier lagen in een buvard steeds enkele exemplaren ter be schikking van de bij dit artikel afgedrukte foto van het huis, in briefkaartformaat met - zoals toentertijd gebrui kelijk - postzegels voor verzending door de gasten. In de jaren vóór 1943 logeerde de latere filmster Audrey Hepburn, te Brussel geboren op 4 mei 1929, enige tijd op De Beek met haar moeder. Aan het steeds toenemende verkeer heeft De Beek al vroeg zijn tol moeten betalen. Eerst was het de aanleg van de spoorlijn Haarlem-Uit geest, die langs de Delft een aanzienlijke oppervlakte weiland opeiste. Tweemaal werd langs de Kleverlaan een brede strook weidegrond afgenomen, de eerste keer voor de elektrische tram Haarlem-Bloemendaal. De oude Beeklaan, omgedoopt tot Busken Huetlaan, werd

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1989 | | pagina 84