genaars daardoor van hun buitens werden verdreven. De heer en mevrouw Bunge bleven De Beek bewonen. Wel werd geleidelijk het personeelsbestand ingekrom pen en werden ook allerlei ondergeschiktheidsverhou dingen gedemocratiseerd. De spil in huis bleef Thomas, de knecht, die een reputatie genoot op het gebied van zilverpoetsen. In zijn vrije tijd bedreef hij die kunst ook ten gerieve van anderen. Groot liefhebber van de natuur en van de jacht had de heer Wilson van Elswout de duinen gepacht ten zuiden van de Overveense Zeeweg tot aan de eigendommen van de familie Quarles van Ufford. Samen met jhr. P.N. Quarles importeerde hij uit Engeland een aantal golden retrievers, honden bij uitstek geschikt om bij de toen veelvuldig gehouden drijfjachten te worden gebruikt na het schot. Zij waren ondergebracht in enkele nog aanwe zige kennels achter het huis De Beek l8). In het laatst van de jaren dertig werd besloten het grote huis te vervangen door een comfortabele, moderne villa, het thans nog bestaande gebouw, ontworpen door de Aerdenhoutse architecten A.P. Smits en C. van der Linden. De firma Rijnierse te Overveen werd in 1938 met de bouw belast. In maart 1940 kwam de heer Wilson plotseling te Am sterdam te overlijden. Tot 1943 bleef zijn weduwe De Beek bewonen. In dat jaar werd het huis door de Duitse vijand gevorderd. Mevrouw overleed in april 1945. Na de bevrijding en toen ook de Binnenlandse Strijdkrach ten (bs) waren vertrokken, kwam De Beek ontluisterd en volledig uitgewoond, weer ter beschikking van de toen rechtmatige eigenaren, de erven Wilson, de families Buma en Van Tienhoven. Deze verkochten het goed in 1948 aan de heer M. Brenninckmeijer. Einde jaren i960 bracht de nieuwe eigenaar zijn buiten onder in de stich ting: De Beek. Het huis was grondig gerestaureerd en logeabel gemaakt. De plaats werd opgeknapt, jong plantsoen werd aangebracht en de wateren werden uit gediept. Park en bos bleven zo voor verkaveling ge spaard. Het behoud van De Beek, één van de zeer weinige buitens die gelukkig nog in particuliere handen zijn en dat met grote zorgvuldigheid en liefde wordt onderhou den, is voor volgende generaties verzekerd.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1989 | | pagina 86