J.w.M. Haarlem en de spoorwegen HERBERMANN, B.M.J. SPEET, C.H.R.T. WEEVERS Spoorwegplannen De aanleg van de spoorlijn Haarlem-Amsterdam, waar mee in 1837 werd begonnen, was het directe gevolg van het niet-doorgaan van de aanleg van de spoorlijn Amsterdam-Keulen. Toen bekend werd dat men in 1830 in België, na de trouwelooze afval van dat wispelturig volk, zoals het Haarlemse gemeentebestuur de Belgen toen noemde, plannen beraamde een spoorlijn aan te leggen, om de Antwerpse haven buiten de Noordelijke Nederlanden direct met de Rijn te verbinden, leidde dit in Holland tot een ongekende reactie. Een stroom van brochures en krantenartikelen werd uitgebraakt, waarin voor- en tegenstanders elkaar bestookten met argumen ten pro en contra de spoorwegen. De voorstanders meenden dat de ijzeren weg als een magtigen hefboom ter opleving van handel en nijverheid kon werken en dat als Holland de Belgen hun gang liet gaan, Rotterdam en Amsterdam daarvan veel schade zouden ondervinden. Amsterdam moest dus zo snel mogelijk ook met een spoorlijn aan het Duitse land verbonden worden. Maar de spoorwegen boden meer dan alleen materiële voor delen. Het stoompaard zou een nieuw tijdperk inluiden, waarin de nevelen van dwaling, vooroordeel en domheid zullen verdwijnen en een algemeene wereldvrede de twee spalt tusschen de volkeren zal vervangen. Anderen daarentegen waren niet zo overtuigd van het nut van de stoomlocomotief, die in Engeland in 1825 zijn eerste rit had gemaakt. Natuurlijk was het gevaar dat Antwerpen dank zij een spoorverbinding met Duits land een voorsprong op Holland kon krijgen niet denk beeldig. Maar deze voorsprong moest niet via ijzeren wegen, maar over het water ingehaald worden. Daarom bepleitten zij met kracht een verbetering van het water wegenstelsel en de stoomvaart. Holland had zijn mensen en goederen altijd al over water vervoerd, en waarom zou dit nu ineens anders moeten. Het resultaat van deze scheiding der geesten was dat het initiatief van de luitenant-kolonel van de artillerie W.A. 86

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1989 | | pagina 88