de 16 mei 1835 verraste de krant haar lezers met een eerste ■lij. berichtje over de op handen zijnde aanleg. De krant meldde namelijk dat ingenieur Brade op 13 mei een prospectus had uitgegeven, waaruit het volgende ge- ■er. citeerd werd: De ontworpene weg is, in de gegeven om- eel standigheden, het eenige middel om tot de voor de Duit- -jet schen handel van Nederland zoo noodzakelijke onderne- an_ ming van den Keulschen spoorweg te geraken, daar deze kte uitvoering als proef moet dienen, teneinde de Nederland- per sche natie, voor welke deze wegen vreemd zijn, daarmede /an bekend te maken. Als bijkomende voordelen schreef m. Brade, aldus de krant, dat de reistijd tussen Amsterdam len en Haarlem per spoor slechts 25 minuten zou duren, in ect plaats van de vier a vijf uren, die de trekschuit nodig eid had, en dat gedurende alle seizoenen van de spoorweg ng. gebruik gemaakt kon worden. Het enthousiasme dat de nd; ohc mogelijkerwijs met dit bericht bij haar lezers had we losgemaakt, werd onmiddellijk getemperd, omdat in de un. zelfde editie een uiterst negatief bericht stond over de de Belgische spoorwegen, waar in dat jaar al een stoomtrein eii reed tussen Mechelen en Brussel. De rijtuigen, aldus de ed, krant, zijn ongemakkelijk en stoten geweldig, zonder dat es. men de reden daarvan kan bevroeden, en den 12den off des avonds, heeft het stoomrijtuig La Fleche, met eenige der wagens naar Brussel terugkeerende, niet verre van daar, et- zoo gezegd wordt, bij gebrek aan water, zijne dienst der moeten staken, en zijn de reizigers verpligt geweest den m- togt te voet te vervolgen. te In de ohc van 25 juni 1835 kwamen de spoorwegen tig. opnieuw ter sprake, dit keer via een ingezonden brief de- van Brade zelf. Deze reageerde op een in zijn ogen oe- schandalig anoniem geschreven werkje, geheten Korte eel beschouwing van het door den ingenieur W.C. Brade eer onlangs uitgegeven prospectus, waarin openlijk getwij- wij feld werd aan het gezonde verstand van de ingenieur, ver Volgens Brade bestond dit geschrift uit een samenweefsel ers van valsche berekeningen, drogredenen en personele be de leedigingen, even als in der tijd tegen de Keulschen spoor- ger weg is aangevoerd. En Brade riep de schrijver op zich bekend te maken, omdat hij er niets voor voelde met een onbekende tegenstander de degens te kruisen. du- Ondertussen had ook de in Haarlem gevestigde Holland die sche Maatschappij der Wetenschappen zich in de discus- De- sie rond de spoorwegen gemengd. Reeds in 1832 had lad de Maatschappij, die jaarlijks prijsvragen placht uit te ind schrijven, waarbij iedereen verzocht werd oplossingen Op te bedenken voor diverse, door de Maatschappij om- 9i

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1989 | | pagina 93