Elisabeth de Deugd en geweld: BIÈVRE Geschiedenis en kunst van Haarlem* Het valt soms moeilijk te peilen, in hoeverre de uit een bepaalde stad of land afkomstige kunst de sporen draagt van de lokale geschiedenis en omstandigheden. Ge woonlijk bepalen wij ons tot wat de kunstenaar en de opdrachtgever aan de totstandkoming van een kunst werk hebben bijgedragen, en ontgaat het ons in hoeverre deze zelf al een produkt van hun omgeving waren. Het is bijvoorbeeld bekend dat de zeeschilderkunst in Hol land in de zeventiende eeuw tot een veelbeoefend genre is uitgegroeid. Minder bekend is, hoezeer dit genre oor spronkelijk met een enkele stad, Haarlem, verbonden was, waarom het hier zo geliefd was bij de opdrachtge vers en waarom het door de plaatselijke kunstenaars tot een specialiteit werd gemaakt. Voor enkele andere genres kan hetzelfde gelden: onderwerpen als het land schap, de zwierige buitenpartijen, de hoofse gezelschap pen, en de boertige herberginterieurs blijken eveneens verrassend vaak met het vroeg zeventiende-eeuwse Haarlem te associëren te zijn. Dat zulke uiteenlopende thema's een gemeenschappelijke achtergrond bezitten, mag onwaarschijnlijk lijken - toch is dat nu juist wat dit betoog wil beweren. Maar eerst moeten wij een stapje terug, zodat we een breder zicht krijgen op de stad. Dan kunnen we ook haar karakter beter overzien. Net als bij een mens, moeten wij terug naar haar vroegste jeugd; niet alleen naar haar puberteit in de nieuwe Republiek, maar ook naar haar kleuterjaren in de middeleeuwen - een spoor dat Haarlemmers uit het einde van de zestien de en het begin van de zeventiende eeuw immers nog lang niet bijster waren. In het navolgende zullen we de wordingsgeschiedenis beschrijven van het visueel culturele karakter van Haar lem tussen de jaren 1570 en 1630. Hiervoor zullen zowel vroeg geschreven teksten, waarin Haarlem als een stede lijke gemeenschap wordt aangegeven, gebruikt worden, als kunstprodukten, die in deze zestig jaren door het stadsbestuur besteld of aangekocht werden. Dankbaar 8

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1990 | | pagina 10