kundige verzorging, gratis verzorging en verpleging in een ziekenhuis of oude mannen- of vrouwenhuis en de bedeling. Zoals gezegd werden in 1840 bijna 4.500 mensen bedeeld. De meesten ontvingen op vertoon van hun broodbriefje, dat zij van hun armbestuur hadden gekregen, elke week een paar broden en wat centen. Deze gaven moesten zij persoonlijk afhalen bij de arm- kantoren van de diverse kerkelijke armbesturen. Zoals gebruikelijk schoot in de winter het aantal bedeel den sterk omhoog, omdat bij strenge koude de textiel fabrieken, die niet verwarmd waren, dicht gingen en omdat ook de bouw, waarin in 1840 bijna 800 Haarlem mers werk hadden, grotendeels stil kwam te liggen. Het katholieke armbestuur bedeelde bijvoorbeeld in mei en juni van 1840 gemiddeld zo'n zestig armen. In december waren dit er bijna 1.000. Omdat in die wintermaanden de nood ontzettend hoog was, kregen de armen extra bedelingen in de vorm van holsblokken (klompen), de kens, hemden, met zeegras gevulde beddezakken en natuurlijk turf. Het geld voor de broodbedeling en al deze extra uitgaven kregen de armbesturen uit gemeentelijke subsidies, uit inkomsten van eigen bezit en collectes. Zo ontvingen in september alle pastoors van de regenten van het Sint Jacobs-Godshuis een schrijven, waarin aangekondigd werd dat de jaarlijksche collecte tot aankoop van turf ten behoeve onzes zoo zeer verarmde geloofsgenooten weder op woensdag den gden zal plaats hebben. De regenten hoopten dat in verband met de hoge prijzen van sommige allernoodzakelijkste levensbehoeften, de parochianen milddadig gestemd zouden zijn, wanneer de weesjongens van het Godshuis, die de collectes plachten op te halen, langskwamen. Want alleen dan zouden de regenten met Gods vaderlijke bijstand in staat gesteld worden een aantal van bijna vijfhonderd huisgezinnen gedurende den reeds aannaderende winter althans met eene zoo veel niet te weeg brengende bedeeling als is die van turf te hulp kunnen komen. Soms viel de armen een buitenkansje ten deel. In novem ber 1840 liet de militaire commandant van Noord-Hol land weten dat de Commissie die ging over de keuring van het proviand, de haver, die in de Koksteeg in het magazijn lag opgeslagen, voor menselijke en dierlijke consumptie had afgekeurd en dat hij de haver daarom graag aan de armen gratis 'ter dispositie' wilde stellen. Bejaarden, gebrekkigen, invaliden, wezen en verlaten kinderen, die geen geld of familieleden hadden om thuis

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1990 | | pagina 110