hebben wij ook gebruik gemaakt van de vele gepubli ceerde archivalia. Een analyse van de culturele politiek van de stedelijke autoriteiten toont dat de gemeenschap pelijke historie vaak een grote invloed uitoefende op de besluitvorming van de burgemeesters omstreeks 1600. Het lokale verleden werd, tesamen met andere plaatselij ke belangen, vertaald in de officiële architectuur- en kunstopdrachten. Aan het eind van dit betoog kunnen wij de hypothese testen of de schilderstukken, die later voor de zogenaamde open markt gecreëerd werden, ook veel van hun vorm en inhoud te danken hebben aan wat wij als het typisch Haarlems verleden en als typische Haarlemse omstandigheden en preoccupaties zullen er varen De geschiedenis en toepassing van het stadsdevies Vicit Vim Virtus (De Deugd heeft het Geweld Overwon nen) lijken in een geconcentreerde vorm vele aspecten van de Haarlemse mentaliteit op te sommen. Kiezen wij de jaren 1572/73 met het verzet van de burgers tegen de Spaanse overheersing als uitgangspunt, dan springen enkele van hun drijfveren meteen in het oog. We zien als vanzelf waarom afbeeldingen van schepen voor hen zo belangrijk waren. En dan is het nog maar een kleine stap om hun belangstelling voor het landschap en hun betrokkenheid bij de keuze tussen een verfijnd, deugd zaam of een platvloers, chaotisch leven te verklaren. Onder het vaandel van de Met de wissel des weeders, voort, was ook het aangezight deugd der oorloghe voor Haarlem verandert; daar nu niet alleen daaghelyx te lande, maar ook dikwijls te water gevochten werd... Ende Bossu hebbende den Overtoom... een halv'- uur van Amsterdam, opgedolven, quam ten deel tot zijn voornemen, en kreegh 'er etlyke smakzeilen deur. Tee- ghens deeze tooghen de Haarlemmers aan; dan hielden zo slecht een orde, dat hunner galeyen eene, lang vieren- tachtentigh voeten, alzoo zy te ver voor uit gezet was, van vier oft vyf Amsterdammers omgordt en overweldight werd.Niettemin, Jacob Anthonisz, aanvoerende de rest der vloote, dreef d'Amsterdammers in de vlucht, verloste de galey ende nam hun, daarenboven, een karveel af; daar al dood geslaaghen werd, wat 'er op was Toen P.C. Hooft dit in 1642 schreef, behoorden de vijandelijkheden tussen de burgers van de beide Hol landse steden goeddeels tot het verleden. De in het voorjaar van 1573 geleverde slagen tussen de Haarlemse en de Spaanse schepen - die praktisch allemaal in Am sterdam waren gebouwd en bemand - spraken in Haar lem echter nog altijd sterk tot de verbeelding. In 1630, 9

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1990 | | pagina 11