h.j.ph.g. kaajan Boeyinga's rol in Haarlems gereformeerde kerkbouw tussen de wereldoorlogen Elke toerist met belangstelling voor bouwkunde zal bij een bezoek aan Haarlem de Sint Bavo Kerk op de Grote Markt en de gelijknamige katholieke kathedraal aan de Leidsevaart bezichtigen. Een overzichtswerk als het Kunstreisboek van Noord-Holland informeert hem hier uitgebreid over. Dit gebeurt daarentegen nauwelijks ten aanzien van de in 1927 voltooide gereformeerde Klop persingelkerk van de Amsterdamse architect B.T. Boeyinga, sinds i960 beter bekend als Koningkerk. Het was niet voor niets dat dit gebouw op de tentoonstelling 'Anderhalve eeuw gereformeerden 1834-1984' in het Rijksmuseum 'Het Catharijneconvent' te Utrecht de no dige aandacht kreeg. Ook voor de stofomslag van het boek 'Honderdvijftig jaar gereformeerde kerkbouw' werd een fraaie foto van deze kerk gekozen Enkele jaren voor de bouw van de Kloppersingelkerk, namelijk in 1921had de Gereformeerde Kerk van Haar lem al de door de Heemsteedse architect A. de Maaker ontworpen Wilhelminakerk aan de Gedempte Oude Gracht in gebruik genomen. Eind 1936, begin 1937 werd deze met een door Boeyinga uitgedacht bijgebouw uitge breid. In 1935 had de Gereformeerde Kerk van Haarlem haar gebouwenbestand in één jaar tijds met twee kerken uitgebreid. Allereerst de in Haarlem-Noord aan de Spaarnrijkstraat hoek Rechthuisstraat gelegen Noord- Schoterkerk en vervolgens de in Haarlem-Oost aan de Richard Holkade gelegen Zuid-Oosterkerk. Beide ge bouwen waren onmiskenbaar produkten van Boeyinga's tekentafel. Hoewel deze kerken mede door de financiële situatie van die tijd architectonisch gezien minder opmer kelijk en belangrijk zijn dan de Kloppersingelkerk, ver dienen ze evengoed een nadere bespreking. Zowel de Kloppersingelkerk als de in 1935 gebouwde kerken vor men namelijk elk een specimen van de twee meest ty perende kerkgebouwen van Boeyinga. Zo werd een 'Boeyinga-kerk' in de bouwwereld bijna een soortnaam. Om dit geheel in een ruimer kader te plaatsen zal ook 119

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1990 | | pagina 121