was in de toekomst het aantal bestaande kerkgebouwen tot twee terug te brengen. Tegelijk met het uitbrengen van dit advies werden de drie volgende mogelijkheden voor kerkbouw genoemd, te weten: een nieuwe kerk aan de Raamsingel, een nieuwe, grotere kerk op de plaats van de kerk aan de Gedempte Oude Gracht of een uitbreiding van het bestaande gebouw aldaar. Van wege de kosten koos de meerderheid van de kerkeraad op 29 juli 1918 voor het door architect A. de Maaker te Heemstede ingediende verbouwingsplan. Doordat het bedrag van de laagste inschrijver op de aanbesteding, de aannemer D. Bruijn, die tevens gemeentelid was, te hoog was, werd eind oktober besloten over drie maan den een herbesteding uit te schrijven 5). Doordat de omstandigheden voor de voorgenomen verbouwing niet gunstiger werden, adviseerde de Bouwcommissie op 10 februari 1919 om in plaats daarvan de kerk aan de Gedempte Oude Gracht te slopen en door een nieuwe te vervangen. Daarnaast werd voorgesteld om het in 1894 gestichte 'Brongebouw' in de Koekamp te kopen en tot kerk te verbouwen. Op 23 juni werden de definitieve bouwplannen van architect De Maaker bij acclamatie goedgekeurd. Het werk werd vervolgens voor i23-557>~ aan de gereformeerde aannemer D. van Kampen uit Bloemendaal gegund. Zondag 28 december was een bijzondere dag voor de Gereformeerde Kerk van Haarlem, omdat ds. G.R. Kuijper toen 's avonds voor het laatst in de kerk aan het Klein Heiligland voorging. Op oudejaarsavond volgde onder leiding van ds. S. Datema de laatste dienst in de kerk aan de Gedempte Oude Gracht 6). Vanaf januari 1920 werden er 's ochtends om de week godsdienstoe feningen belegd in het gebouw van de Nederlandse Pro testantenbond in de Vestestraat hoek Jacobstraat en in het gebouw van de Sociëteit 'Vereeniging' in de Lange Begijnestraat, terwijl alle avonddiensten in eerst genoemd gebouw werden gehouden. De kerk aan het Klein Heiligland, die afgestoten was, werd noch aan de Maatschappij tot exploitatie van het gebouw 'Voor waarts', gevestigd in de Kromme Elleboogsteeg no. 17, noch aan de Theosofische Beweging verkocht. In het eerste geval aangezien deze maatschappij ook verga deringen voor anarchisten en communistische vakvere nigingen belegde. In het laatste geval omdat de koper uiteindelijk na tijdelijk gebruik van deze kerk de Noor- derkerk wilde verwerven. Het orgel was voordien aan 121

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1990 | | pagina 123