De ingebruikneming van de Wilhelminakerk Boeyinga's kerkbouw in Haarlem-Noord De Wilhelminakerk was een kruiskerk, waarvan de bouwstijl aan de Amsterdamse School deed denken, sober van lijn met als eigentijdse bekroning aan de lin kerzijde van de voorgevel een slanke, hoge toren met een blinkende haan. Evenals in de vorige kerk aan de Gedempte Oude Gracht waren de stoelen en banken in een halve cirkelvorm rond de preekstoel gegroepeerd, terwijl er in de kerkzaal nog drie oplopende gaanderijen waren ingebouwd. Bekapping en overig houtwerk waren fraai afgewerkt. Het orgel boven de preekstoel was geza menlijk door de fa. N.A. van den Berg te Aalten en de fa. K.P. van Ingen te Haarlem gebouwd I3). Het daglicht viel door glas-in-lood ramen naar binnen, terwijl een elektrische lichtkroon 's avonds voor de verlichting moest zorgen. In 1936 werd besloten om het als catechisatielokaal inge richte pand 61 aan de Gedempte Oude Gracht te slopen. Op deze plaats werd vervolgens naar een ontwerp van architect B.T. Boeyinga een andere kosterswoning met vergaderlokalen en een rijwielbewaarplaats gebouwd. Opmerkelijk voor het grondplan van de vergaderlokalen was, dat hij hierbij volgens zijn vaste principe ook de halve cirkelvorm hanteerde I4). Iets wat Kuipers en De Maaker overigens ook bij de bouw van de vorige kerk hadden gedaan. Op het moment dat de uitvoering van de plannen rond de kerk aan de Gedempte Oude Gracht nog onzeker was, deelde de Commissie van Beheer de kerkeraad mee dat de christelijke woningbouwvereniging 'Patrimonium' voor de bouw van 420 arbeiderswoningen een groot deel van de Zochertuinen aan de Kloppersingel had aangekocht. Officieus was vernomen dat 'Patrimonium" een deel hiervan voor kerkbouw tegen kostprijs wilde verkopen. Op voorwaarde dat de architecten T.E. Kuipers I5) en A.U. Ingwersen, die het woningbouw complex hadden ontworpen, ook de kerk zouden bouwen. De kerkeraad wenste hierin enkel toe te stem men als zij zouden samenwerken met de architect van de Wilhelminakerk, A. de Maaker. Enkele andere ker- keraadsleden zagen liever dat er eerst een kerk in zuid werd gebouwd. Om de medewerking van de gemeentele den voor kerkbouw te polsen, werd er een inzamelings- aktie georganiseerd. Op het moment van de aankoop van de bouwgrond was het totale bedrag van 12.000,— op 1.000, na ontvangen. Intussen was de kerkeraad met 'Patrimonium' overeengekomen, dat deze zelf de 123

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1990 | | pagina 125