jr werd geacht. Dat Boeyinga's ontwerp desalniettemin niet werd bekroond, kwam doordat hij de maximale em bouwsom had overschreden en hij zich niet aan de overi- ige gens later door de gemeente Amsterdam bijgestelde kte rooilijn had gehouden. De eerste prijs ging naar architect rp. H.G. Krijgsman uit Zeist, terwijl Boeyinga samen met ïn. architect A. Bakker uit Dordrecht een gedeelde tweede er_ prijs kreeg 29). Publikatie van de ontwerpen inspireerde ste kennelijk architect C. Kruyswijk in 1926 bij zijn ontwerp kte voor een kerkgebouw voor de Hervormde Gemeente ;en van Amsterdam in de Indische Buurt. De redaktie van dat het genootschap 'Architecture', weekblad van het ge ste nootschap 'Architectura et Amicitia', wees verontwaar- het digd op de overeenkomst hiervan met Boeyinga's 1ga ontwerp 3°). Voordien had de Gereformeerde Kerk van ect Amsterdam in 1924 besloten Boeyinga de bouw van een ,0g kerk op de hoek Waalstraat/Ysselstraat in de Rivieren- nte buurt op te dragen. Geheel overeenkomstig zijn prin- tiap cipes ontwierp hij vervolgens in samenwerking met de jit- heer L. Vervat, voorzitter van de Bouwcommissie, een mig kerk met 1250 zitplaatsen met daarachter een wijklokaal ,uw met 350 zitplaatsen. Dit ontwerp vormde een bewerking ter van zijn eerste ontwerp, waarbij hij toen de zogenaamde •an- waaiervorm als plattegrond had geïntroduceerd 3I). De erp kerkeraad ging direct over tot de bouw van het wijklo- ;rd, kaal, dat vanaf 29 januari T926 als hulpkerk dienst deed. der Als gevolg van de crisisjaren werd de bouw van de kerk kes voortdurend uitgesteld. Tenslotte dwong het toenemen- ige- de zitplaatsengebrek de kerkeraad in 1932 de plannen •erp opnieuw te bezien. Het oorspronkelijke plan moest van zijn wege de financiën aanmerkelijk versoberd worden, waardoor de bouwsom ongeveer tot de helft werd terug- ter- gebracht. Na diverse gewijzigde ontwerpen resulteerde uit dit in een kerkdie weliswaar nog precies dezelfde platte- het grond had als in 1924, waardoor deze overeenkwam met hap die van de Kloppersingelkerk, maar die in opbouw sterk len. verschilde van het plan van 1924. Dit verschil werd nog /erp versterkt door het feit dat de Waalkerk als enige van ury, Boeyinga's kerken volgens de opvattingen van de Nieu- rfde we Zakelijkheid werd gebouwd in plaats van de stijl nen van de Amsterdamse School. Doordat de Haarlemse ring bouwgrond wat ligging betrof veel met die van de Am- aaie sterdamse Waalkerk gemeen had, kon Boeyinga zo snel oed zijn plannen indienen, daar hij hiervoor enkel het Am- ofd- sterdamse onwerp hoefde aan te passen. Zo werd de me- middenpartij van de kerk, die uit drie beuken bestond, end ondieper gemaakt. In het volgende jaar werd Boeyinga 127

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1990 | | pagina 129