deze nederlaag leidde kort daarop tot de overgave aan de Spanjaarden die de stad innamen, haar gruwelijk bestraften en er bezettingstroepen legerden tot het jaar 1577, toen Haarlem zich aansloot bij de opstandige pro testante Staten van Holland. Het lijkt echter hoogst onwaarschijnlijk dat meer dan een halve eeuw later de stedelijke autoriteiten de bedoeling gehad zouden heb ben hun eigen burgers of bezoekers van elders te herin neren aan zo'n beschamend incident, waarbij, 21 of 22 scepen van die Geusen achtergebleven zijn, diewelcke die Albanisse (Amsterdamsche) cum sociis, sceepen gheno- men hebben zonder eenich weer te bieden. Die broeck was geel, so seijt men voer een scemp, ende die Geusensceepen hadden leggen proncken ende den Meer met oorlof) vol ghesceeten ende waren starrick 180 sceepen ende worden ghejaght tot den Caghe toe, daer zij vandaen quamen 5). Een kleurrijke gebeurtenis, dat wel, maar ongetwijfeld gaf het stadsbestuur de voorkeur aan het door Hooft beschreven, veel eervoller gevecht, dat illustreerde hoe dapper de Haarlemse burgerij op het geweld van de Spanjaarden en van Amsterdam had gereageerd. Hooft en de Haarlemse autoriteiten baseerden hun historische inzicht op verslagen van ooggetuigen. Hetzelfde dag boek - van Willem Jansz Verwer - waaruit het zojuist aangehaalde benarde voorval kwam, maakt duidelijk dat het glorieuze incident drie maanden vóór de uiteindelijke nederlaag plaats vond: Den 26e (februari, 1573) smor- gens vroog is die groote galeij voir die ander scepen geroijt en op die Meer comende, is zij omsingelt van neegen Albaensche scepen, meenende dattet vrienden waren, en genomen... De cleyne galeij achter anvolgende dit verne mende, soe heeft die capiteijn... sijn volck vermaent, dat zij prijs ende eere begaen souden, waert dat zij de galeij weder conden crijgen. Aldus... hebben sij haer cloeckelic- ken terweer gestelt ende den galeij niet allen wederge er egen, maer noch een scip daertoe genomen... soo dattet zeer veel gebleven zin 6). Het onderwerp van het aan Hendrik Vroom opgedragen schilderstuk moest buitenstaanders ervan doordringen dat de stad een grote deskundigheid bezat in oorlogsvoe ring te water, maar ook in het bouwen van schepen, een activiteit waarin de burgemeesters opnieuw leven wilden blazen, juist gedurende de jaren waarin het schilderij werd besteld 7). In 1631 circuleerden er in Holland pam fletten die ruchtbaarheid gaven aan het feit dat Haarlem ten oosten van het Spaarne terreinen voor de bouw van scheepswerven wilde bestemmen. Isser daeromme 11

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1990 | | pagina 13