inziens niet met de opvattingen van mannen als Calvijn en Kuyper, die nu zelf in beeldvorm werden uitgebeeld. De bekende predikant ds. K. Schilder, eindredacteur van 'De Reformatie' en later voorman van de Vrijma king, relativeerde als enige dergelijke kritiek en vond het op zich zelfs een aardige gedachte, en een leuke overtreding, dat de liefde voor bepaalde personen zon digde tegen de decreten en de leeropvattingen van enke le der uitgebeelden 4°). Hiernaast deed zich nog een andere moeilijkheid voor, die meer met de bouw zelf had te maken. Aangezien de bouw van de bekapping een hoger bedrag vergde dan waarvoor deze was aangenomen, wilde aannemer Bruijn een tegemoetkoming voor deze verliespost. Daarnaast verlangde hij nog een behoorlijk bedrag voor de meer kosten voor andere onderdelen van de kerk. Op verzoek van beide partijen werden deze geschillen aan een arbi tragecommissie voorgelegd, die de aannemer tenslotte behoorlijk tegemoetkwam. Volledigheidshalve zij hier nog vermeld, dat de ker- keraad op 15 november 1927 besloot een marmeren gedenkplaat met gouden letters in de Kloppersingelkerk in te metselen. Dit als herinnering aan de eerste steenleg ging door de emeritus-predikant R. Mulder, die op 12 december 1926 was overleden. Naarmate de bouw vorderde vroeg de afwerking van het interieur de aandacht. Zo ontving de Alkmaarse orgelbouwer, de firma A. Pels, in november opdracht voor 13.000,— een 28-stemmentellend orgel te bouwen 4I). Op het laatst besloot de Commissie van Beheer dat in het torentje van de kerk een uurwerk moest komen. Toen het 'Comité tot aanschaf van een uurwerk' niet bij machte bleek om hiervoor de benodig de financiën bijeen te brengen, werd een deel van haar taak door een Buurtcomité overgenomen. Dit vanwege het feit dat de gehele buurt van een dergelijke klok zou profiteren 42). Het ontbrekende geld werd naderhand door middel van orgelconcerten bijeengebracht 43). Een maand voor de ingebruikneming bood een speciale com missie namens de gemeenteleden de kerkeraad een zil veren Avondmaalstel aan 44). Op zondagavond 3 juli 1927 ging ds. K.J. Cremer in de Noorderkerk in de laatste dienst voor 45). In april 1928 werd dit kerkgebouw inclusief de inventaris en het bijge bouw voor 18.000,— aan de Gereformeerde Gemeen te verkocht, die het nog steeds als zodanig gebruikt. Met het afstoten van deze kerk bezat de Gereformeerde Kerk

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1990 | | pagina 132