Velerlei veranderingen schip, wat nog eens te meer werd benadrukt door alles boven het bandmotief in lichte kleuren te schilderen. De glazenier Nicolaas Schrier van het Haarlemse atelier 'De Vonk' had in de kleine benedenramen aan de achter zijde van de kerkzaal met glas-in-lood ramen geabstra heerd de kosmos in beeld gebracht, links beginnend met de leeuw in het oerwoud, rechts eindigend met de avondster met daartussen afbeeldingen van handel, landbouw, techniek en wetenschap. De grote ramen boven de galerijen beeldden het nieuwe Jeruzalem, de stad Gods uit Openbaringen uit 52). De eigenaardige plattegrond die Boeyinga voor het be reiken van zijn ideaal had gekozen had uiteraard recht streekse gevolgen voor het exterieur van het gebouw. Evenals Berlage was hij van mening dat een gebouw 'van binnenuit' moest worden gebouwd. Hij koos voor de kapvorm met hoge parabolen omdat deze hem in staat stelde de kerkzaal zo hoog mogelijk te maken, waardoor het gebouw ook van buiten zijn bestemming tot uitdrukking bracht. De hoge puntgevels, uitgevoerd in donkere baksteen met verspreide natuurstenen accen ten, met de zadeldaken sneden elkaar, zoals al eerder werd opgemerkt, onder één scherpe hoek. Dit deed van binnen een gecompliceerde houten gewelfconstructie zien 53). Er was bewust volstaan met een dakruiter in plaats van een kerktoren naast het gebouw, daar men naar Boeyinga's mening niet meer in staat was om een aan zijn doel beantwoordende toren te bouwen. Het was beter om te kiezen voor een gebouw, dat zelf zijn bestemming voldoende uitdrukte 54). Architect A. van der Kraan uit Rotterdam paste in 1932 en 1935 bij de bouw van de Julianakerk in Schiedam en de Statensingelkerk in Rotterdam 55) in navolging van Boeyinga ook de waaiervorm toe. Zijn ideaal ging echter nog verder. Herhaaldelijk diende hij voor prijsvragen twee ontwerpen in, waarvan één dan de cirkelvorm had. Dit hield in dat de grondvorm niet uit drie afzonderlijke beuken bestond, maar dat de gevellijn ook aan de buiten zijde een halve cirkelvorm besloeg. Bij de bouw van de gereformeerde Zuiderkerk in Leiden kreeg hij eindelijk de gelegenheid om zijn ideaal uit te voeren 5(S). Tijdens de bouw van de Kloppersingelkerk veranderde er veel op kerkelijk gebied binnen Haarlem. Ds. G.R. Kuijper vertrok op 14 februari 1926 naar 's-Gravenhage- Oost en werd op 15 juni door ds. K. Siertsema opge volgd. Het kerkelijk territoir werd in september met 135

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1990 | | pagina 137