het oog op een betere pastorale bearbeiding van het toenemende aantal gemeenteleden in de secties Noord en Zuid gesplitst 57). In november legde dr. J. Brinkman in verband met de zogenaamde kwestie-Geelkerken zijn ambt neer. Dit betrof een conflict binnen de Gereformeerde Kerken in Nederland over de vraag in hoeverre bij de verkondiging naast een letterlijke ook ruimte voor een historisch- kritische exegese toegestaan werd. Toen ds. G.J. Geel kerken van Amsterdam-Zuid hierbij enige ruimte aan de gelovigen liet, werd hij door de Generale Synode van Assen in 1926 geschorst en daarna vanwege zijn volharding in die visie afgezet 58). Nadat ds. J.J. Buskes uit Oosterend zich ook in die zin had uitgelaten, volgde ds. H.C. van den Brink van Zandvoort, die dienten gevolge op 12 juli door de Classis Haarlem werd ge schorst. Doordat het merendeel van zijn kerkeraad het schorsingsbesluit van de Classis Haarlem op 17 juli niet erkende, maar hem de volgende dag gewoon liet voor gaan en de gemeente over dit besluit inlichtte, ontstond er een conflict. De Classis Haarlem kwam twee dagen later in een bijzondere vergadering bijeen en besloot hem af te zetten. Vrijwel zijn gehele kerkeraad en on geveer de helft van zijn gemeente verliet hierna het kerkverband 59). Op 1 augustus 'herstelde' de Zand- voortse kerkeraad het verband met de kerkeraad van Amsterdam-Zuid. Dit was het begin van een nieuw kerk genootschap: de Gereformeerde Kerken in Nederland in Hersteld Verband. Aangezien Haarlem in 1919 de Gereformeerde Kerk in Zandvoort had geïnstitueerd, kreeg de Haarlemse kerkeraad op 19 juli opdracht van de Classis om met de trouwe ouderlingen en diakenen en de overgebleven gemeenteleden een nieuwe ker keraad te formeren 6o). Niets wees er toen nog op, dat Haarlem zelf spoedig daarna ook met deze problematiek zou worden gecon fronteerd. Weliswaar behoorden twee Haarlemse predi kanten, te weten dr. J. Brinkman en ds. G.R. Kuijper, tot de negen, die bij de aanvang van de Generale Synode van Assen een bezwaarschrift tegen de kerkrechtelijke procedure hadden ingediend 6l). Toen de Haarlemse kerkeraad naderhand ongeveer tien bezwaarschriften van gemeenteleden ontving, waarin deze tegen de inmid dels genomen synodebesluiten protesteerden, verklaar de Brinkman bij de behandeling daarvan op 14 juni ook tot de bezwaarden te behoren, zonder daar toen echter al consequenties aan te verbinden. Omstreeks oktober

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1990 | | pagina 138