iet werd door een kanselboodschap ernstig tegen de pogin- >rd gen tot kerkscheuring van de bezwaarden gewaar schuwd. Op 15 november ontving de kerkeraad echter de een brief, waarin hij liet weten zijn ambt te hebben Dit neergelegd. Pas na enkele gesprekken werd duidelijk in dat hij dit, zoals was te verwachten, uit onvrede met de ing synodebesluiten deed 62). In dezelfde dienst waarin ds. :h- Siertsema dit namens de kerkeraad aan de gemeente el- bekend maakte, bedankte hij zijn collega voor al zijn lan arbeid in Haarlem. Er was inmiddels wel het nodige >de gebeurd. Op 29 september hadden zeven manslidmaten ;ijn bij J. Warner vergaderd om de mensen uit Haarlem en ces omgeving te leren kennen, die zich niet met de synode- ;de besluiten konden verenigen. Zij vormden toen een Co- jn- mité van bezwaarden. Op hun verzoek sprak ds. H.C. ge- van den Brink uit Zandvoort op 8 oktober in het 'Bron- üet gebouw' over zijn schorsing en afzetting. Drie dagen liet later woonden vier leden de Kerkelijke Conferentie in or- Amsterdam-Zuid bij. Op 25 november stemden de be- ind zwaarden in met de op die vergadering aangenomen ;en Beginselverklaring. Verder besloten zij in een gemeen- )ot schappelijk verzoek de Haarlemse kerkeraad te vragen rn- om bij de synode bezwaar aan te tekenen tegen de door tiet deze genomen besluiten. Toen dit geen resultaat had, id- verzochten zij de Gereformeerde Kerk van Zandvoort 'an (in Hersteld Verband) voor hen bijzondere samenkom- rk- sten te willen beleggen. Op zondag 12 december ging ind ds. Van den Brink van Zandvoort voor het eerst voor de in de voormalige Christelijke Gereformeerde Kerk aan rd, de Zuiderstraat. Vervolgens ging de Zandvoortse ker- 'an keraad er op 27 februari 1927 toe over om in Haarlem ïen de ambten in te stellen. Hierdoor werd Haarlem de er- negende plaats, waar een Gereformeerde Kerk in Her steld Verband was. Op het moment van de instituering dig telde deze 86 gemeenteleden in Haarlem, die de eerste an- jaren in de voornoemde Zuiderkerk bijeenkwam 63). di- Naast de kerkelijke beslommeringen veranderde er ook er, op het gebied van de burgerlijke gemeente het een en )de ander. Haarlem had al lange tijd gebrek aan bouwgrond, jke Toen de Annexatiewet van 21 april 1927 werd aange- iise nomen, was het mogelijk gedeelten van de gemeente ten Velsen, Bloemendaal, Heemstede, Haarlemmerliede en lid- Spaarnwoude in te lijven en de gemeenten Schoten en de ar- oude kern van Spaarndam zelfs geheel op te heffen fi4). >ok Dientengevolge kwam de oorspronkelijk op Schotens ter grondgebied gelegen Kloppersingelkerk binnen Haar- ber lems grenzen te staan. In tegenstelling tot de gerefor- 137

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1990 | | pagina 139