meerden die hier geen kerk hadden geïnstitueerd, bleef de Nederlandse Hervormde Gemeente van Schoten ook na de annexatie van 1927 naast die van Haarlem voortbestaan 6s). Oude belofte ingelost Nog voor de voltooiing van de Kloppersingelkerk trof de Commissie van Beheer voorbereidingen voor kerk bouw in Haarlem-Oost. Na het in februari 1927 begon nen overleg met de directeur van het Gemeentelijk Grondbedrijf, werd er in de Jacob Geelstraat in de Amsterdamse Buurt bouwgrond toegewezen. Inmiddels had men van de Gereformeerde Kerk van 's-Graven- hage-West een houten hulpkerk gekocht. Op 9 novem ber 1927 werd deze door ds. Siertsema in gebruik genomen 66). In 1931 kreeg dit stadsdeel op 24 mei in de persoon van ds. L. Hoorweg jr. een eigen predikant, waardoor de Gereformeerde Kerk van Haarlem weer drie predikanten had. Enkele jaren daarvoor was ds. A.M. Boeyinga, een broer van de architect, op 27 sep tember 1928 ds. Cremer, die om gezondheidsredenen bibliothecaris van de Theologische Hogeschool te Kam pen was geworden, opgevolgd. Een maand na Hoorwegs bevestiging werd sectie Zuid in de secties Zuid en Oost gesplitst r'7). Doordat de bebouwing van Haarlem in noordelijke rich ting voortging, werd de Jan Gijzenvaart al snel over schreden, waardoor de afstand tot de Kloppersingelkerk voor de meer bejaarden en voor mensen met een zwakke gezondheid bezwaarlijk werd. Daarom werd de ker- keraad verzocht een nieuwe plaats van samenkomst te willen stichten. Deze verbond hieraan de voorwaarde, dat de ten noorden van de Jan Gijzenvaart woonachtige gemeenteleden zich bij de Gereformeerde Kerk van Haarlem zouden aansluiten. Op dat moment behoorden zij namelijk tot het kerkelijk territoir van de kort tevoren op 27 juni 1926 geïnstitueerde Gereformeerde Kerk van Santpoort 68). Met het gereedkomen van de dr. H. Bavinckschool aan de Ambachtstraat werd het gymnas tieklokaal, dat aan 234 mensen plaats bood, van het schoolbestuur gehuurd. Eén gemeentelid schonk hier voor de gehele meubilering inclusief het zaalorgel. Op 4 oktober 1931 werd deze vierde preekgelegenheid voor het eerst gebruikt 69). De beide hierboven beschreven noodoplossingen vroe gen mettertijd om een betere voorziening. Hier zou ondanks de economische crisis door bijzondere gebeur- 138

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1990 | | pagina 140