kerk in meer eigentijdse namen van Koningkerk en De Goede Herderkerk veranderd 8?). Haarlem-Zuid kreeg er op 28 oktober 1965 de Pelgrimkerk aan de Stephen- sonstraat bij Als gevolg van de in de jaren zestig begonnen bouw van Schalkwijk verhuisden de nodige gemeenteleden binnen het territoir van Haarlem-Zuid, terwijl er zich ook de nodige nieuwe bewoners vestigden. Op 22 december 1972 werd het samen met de Rooms-Katholieke kerk en het wijkbestuur gebouwde 'Schalkererf in de Meerwijk in gebruik genomen ®9). Door de bouw van Schalkwijk kregen de wijken van de Wilhelminakerk en de Zuid- Oosterkerk met een sterk teruglopend ledental te ma ken. In verband daarmee bekeek de Commissie tot on derzoek van de 'niet optimale gebouwen' of het in de toekomst nog wel mogelijk was om voornoemde kerken aan te houden. Geadviseerd werd om vanwege de ma teriële toestand van de Wilhelminakerk en de onvol doende inkomsten in elk geval deze kerk af te stoten en in plaats daarvan het kerkgebouw van de Doopsgezinde kerk aan de Grote Houtstraat of de hervormde Nieuwe Kerk aan het Nieuwe Kerksplein te huren. Verder werd in overweging gegeven om, indien mogelijk, de Zuid- Oosterkerk te sluiten en de hervormde Zuiderkerk te huren. Daarnaast werd zelfs overwogen om aan de over zijde van het Spaarne een nieuwe kerk te stichten. Dit stuitte op veel verzet en leidde tot acties, die uiteindelijk resulteerden in het openhouden van de Wilhelminakerk, waardoor deze niet de voorgenomen winkelbestemming kreeg. Terwijl deze besprekingen werden gevoerd, werden er ook voorbereidingen getroffen voor de afsplitsing van Schalkwijk van de Gereformeerde Kerk van Haarlem- Zuid. Met ingang van 1 juli 1971 heette deze wijk Ge reformeerde Kerk van Haarlem-Oost. De Wilhelmina kerk mocht dan gespaard zijn, de Zuid-Oosterkerk werd daarentegen met ingang van 1 april 1975 buiten gebruik gesteld om vervolgens te worden verkocht aan de Pink stergemeente Tmmanuël', die hem na een inwendige verbouwing sinds 15 november 1975 als kerk in gebruik heeft 9°). Om andere dan enkel pastorale en organisato rische redenen, zoals in 1953 het geval was, werd de Gereformeerde Kerk van Haarlem-Zuid met ingang van 1 januari 1989 gesplitst in de Gereformeerde Kerk van Haarlem-Centrum en van Haarlem-West. Vrijwel gelijktijdig als in Haarlem-Zuid deden zich ook in Haarlem-Noord soortgelijke ontwikkelingen voor. In

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1990 | | pagina 146