j.c. cramer Bouwbedrijf Cramer sinds 1886 De geschiedenis van een Haarlems aannemersbedrijf Toen schrijver dezes op i juli 1984 zijn timmer- en aannemersbedrijf had overgedragen aan zijn opvolger F.P.J. de Ruig, kwam de gedachte naar voren om eens te gaan spitten in de geschiedenis van het bedrijf, dat inmiddels zo ongeveer 100 jaar oud moest zijn. Hoewel veel oud materiaal verloren was gegaan en voor een groot deel was vernietigd, bleek er toch wel één en ander bewaard gebleven aan werkboeken, kopieboeken, notariële gegevens, koop- en hypotheekakten, brieven, begrotingen en zelfs klad-aantekeningen. Een belangrij ke bron vormde ook de herinneringen van de schrijver die zo'n kleine zeventig jaar teruggaan, tot omstreeks het begin van de jaren twintig. Aangezien administratie uit de eerste tijd niet bewaard was gebleven, waren gegevens over de oprichtingsdatum van de zaak door grootvader Martinus van Ommeren niet aanwezig. Ook de tweede eigenaar van het bedrijf, Joh.C. Cramer, had weinig belangstelling voor geschie denis en heeft dus kennelijk veel opgeruimd. Archiefon derzoek zou misschien iets kunnen opleveren, maar dit liep op een teleurstelling uit. De Kamer van Koophandel en het Handelsregister kon den ook geen uitsluitsel geven. De verplichting tot in schrijven dateert eerst van 1913. Een mogelijkheid was om de jaargangen van de verschillende Haarlemse kran ten uit de jaren tachtig van de vorige eeuw door te spitten op mogelijke advertenties of aankondigingen, maar dat werd zoeken naar de bekende speld in de hooiberg. Er was een mogelijkheid om althans het jaar van oprich ting te vinden en wel aan de hand van oude adresboeken. En zowaar, in het adresboek van 1887 stond Martinus van Ommeren vermeld als Mr. Timmerman en Aanne mer, wonende in de Lange Heerenstraat 17, met een werk- en opslagplaats aan de Parklaan 94, naast het Hofje van Noblet. Omdat adresboeken doorgaans een jaar achterlopen, is het aannemelijk dat hij zich in 1886 als zelfstandig ondernemer heeft gevestigd. 152

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1990 | | pagina 154